ପୃଥିବୀର ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ପର୍ବତ, ଯାହାକୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ମଧ୍ୟ ଚଢ଼ିପାରିନାହାନ୍ତି

0

ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ ଯେ ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନ ଅଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | କୈଳାଶ ପର୍ବତ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ବାସ୍ତବରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ କୈଳାଶ ପର୍ବତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, କାରଣ ଏହା ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ କୈଳାଶ ପର୍ବତ ଭିତରେ ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ଦୁନିଆ ଅଛି, ଯାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ମଣିଷ ଦେଖି ନାହାଁନ୍ତି।

ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ଏହି ପର୍ବତ ଉପରକୁ ଚଢ଼ିପାରି ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା ନୁହେଁ ଯେ କେହି ଏହାକୁ ଚଢ଼ିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିନାହାଁନ୍ତି। ଦୁନିଆର ଅନେକ ପର୍ବତାରୋହୀ କୈଳାଶ ପର୍ବତ ଉପରକୁ ଚଢ଼ିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରି ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି |

ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି, ଏହି ପର୍ବତର ଉଚ୍ଚତା ପ୍ରାୟ ୬୬୩୮ ମିଟର ଥିବାବେଳେ ଦୁନିଆର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିଖର ମାଉଣ୍ଟ ଏଭରେଷ୍ଟ ଏହାଠାରୁ ୮୮୪୮ ମିଟର ଉଚ୍ଚ ଏବଂ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଏଭରେଷ୍ଟ ଉପରକୁ ଚଢ଼ିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି କୈଳାଶ ପର୍ବତ ଉପରକୁ ଚଢ଼ି ପାରିନାହାଁନ୍ତି। ।

କୈଳାଶ ପର୍ବତକୁ କେହି ନ ଚଢ଼ିପାରିବା ପଛରେ ଅନେକ କାହାଣୀ ଅଛି | କିଛି ଲୋକ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଭଗବାନ ଶିବ ଏବେବି ସେଠାରେ ରୁହନ୍ତି, ତେଣୁ କୌଣସି ଜୀବନ୍ତ ମଣିଷ ପର୍ବତ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିବା ଅସମ୍ଭବ ଅଟେ। କୁହାଯାଏ ଯେ କେବଳ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ନିଜ ଜୀବନରେ କୌଣସି ପାପ କରି ନାହିଁ ସେ ହିଁ ଏହି ପର୍ବତକୁ ଯାଇପାରିବ | କୁହାଯାଏ ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ପର୍ବତ ଉପରେ ଟିକିଏ ଚଢ଼ିବା ମାତ୍ରେ ଦିଗହୀନ ହୋଇଯାଏ, ସେ ବୁଝିପାରନ୍ତି ନାହିଁ କେଉଁଠିକୁ ଯିବେ ।

କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଜଣେ ପର୍ବତାରୋହୀ ଏହି ପର୍ବତ ଉପରକୁ ଚଢ଼ିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ କୁହାଯାଏ ଯେ ସେ ଟିକିଏ ଉପରକୁ ଗଲାପରେ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ କେଶ ଏବଂ ନଖ ଅଚାନକ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଲା ଏବଂ ଏଥିରେ ସେ ବହୁତ ଭୟବୀତ ହୋଇ ତଳକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସିଲେ । କୈଳାଶ ପର୍ବତ ବିଷୟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ସେଠାରେ ଏକ ରେଡିଓଆକ୍ଟିଭ୍ କ୍ଷେତ୍ର ରହିଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ କୈଳାଶ ପର୍ବତ ଉପରକୁ ଚଢ଼ିବାକୁ କାହାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ, କାରଣ ଭାରତ ଏବଂ ତିବ୍ଦତ ସମେତ ବିଶ୍ବର ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଏକ ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ପର୍ବତ ଉପରକୁ ଚଢ଼ିବାକୁ କାହାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି। ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୨୦୦୧ ରେ ଏକ ପର୍ବତାରୋହୀ ଦଳ କୈଳାଶ ପର୍ବତ ଉପରକୁ ଚଢ଼ିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପରେ ସେମାନେ ଆରୋହଣ ସମାପ୍ତ ନକରି ଫେରି ଆସିଥିଲେ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.