୮୨% ଭାରତୀୟ WhatsApp ଛାଡିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ: ରିସର୍ଚ

ହ୍ବାଟସଆପ୍ ଆପର ନୂତନ ପଲିସି ପରେ ବହୁତ ହଙ୍ଗାମା ଦେଖାଦେଇଛି, ଯାହା ପରେ କମ୍ପାନୀ ପଲିସି ଲାଗୁ କରିବା ସମୟକୁ ଆସନ୍ତା ତିନିମାସ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି। ହ୍ବାଟସ୍ ଆପର ନୂତନ ପଲିସିରେ ବିରକ୍ତ ହୋଇ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସିଗନାଲ୍ ଏବଂ ଟେଲିଗ୍ରାମ ଭଳି ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ଏକ ସର୍ଭେରେ ଅନେକ ସତ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଲୋକାଲ୍ ସର୍କଲ୍ସର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତର ୮୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ନୂତନ ପଲିସି ସହିତ ହ୍ବାଟସ୍ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ଯେବେକି କେବଳ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ନୂତନ ପଲିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ବାଟସ୍ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ସର୍ଭେରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୩୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ହ୍ବାଟସ୍ ଆପର ବ୍ୟବହାର ହ୍ରାସ କରିବେ। ଲୋକାଲ୍ ସର୍କଲର ଏହି ସର୍ଭେରେ ୮,୯୭୭ ଲୋକ ଥିଲେ ହେଁ ଭାରତରେ ହ୍ବାଟସ୍ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୦୦ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ରହିଛି ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ସର୍ଭେକୁ କେବଳ ଏକ ଆକଳନ କୁହାଯିବ | ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିବା ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ହ୍ବାଟସ୍ ଆପ୍ ଗ୍ରୁପକୁ ଅନ୍ୟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସର୍ଭେରେ ଦେଶର ୨୪୪ ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ୨୪,୦୦୦ ମତାମତ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିବା ୯୧% ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ହ୍ବାଟସ୍ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ନାହିଁ।

ନୂତନ ପଲିସି ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ସାତ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ହ୍ବାଟସ୍ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ ୩୫% ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୪୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଉପଭୋକ୍ତା ସିଗନାଲ୍ ଏବଂ ଟେଲିଗ୍ରାମ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ସିଗନାଲ୍ ର ୨୪ ଲକ୍ଷ ଡାଉନଲୋଡ୍ ଏବଂ ୧୬ ଲକ୍ଷ ଟେଲିଗ୍ରାମ ଅଛି | ହ୍ବାଟସ୍ ଆପ୍ ର କ୍ରମାଗତ ସଫେଇ ଦେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଅନ୍ୟ ଆପ୍ କୁ ଶୀଘ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହେଉଛନ୍ତି |

ହ୍ବାଟସ୍ ଆପର ନୂତନ ପଲିସିରୁ ଟେଲିଗ୍ରାମ କେତେ ଲାଭ କରିଛି, ଆପଣ ଏଥିରୁ ଅନୁମାନ କରିପାରିବେ ଯେ ମାତ୍ର ୭୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଟେଲିଗ୍ରାମରେ ୨.୫ କୋଟି ନୂତନ ଉପଭୋକ୍ତା ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଟେଲିଗ୍ରାମର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ପାଭେଲ ଦୁରୋଭ ନିଜେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ମହିନ୍ଦ୍ରା କମ୍ପାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ତଥା ଟାଟାଗ୍ରୁପ୍ ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଙ୍କ ସମେତ ପେଟିଏମ୍ ଏବଂ ଫୋନ୍ ପେ ଭଳି କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ହ୍ବାଟସ୍ ଆପ୍ ରୁ ବିଦାୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶଥାଉ ଯେ ଭାରତରେ ହ୍ବାଟସ୍ ଆପର ୪୦୦ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଉପଭୋକ୍ତା ଅଛନ୍ତି, ଯାହା ଅନ୍ୟ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କ ରୋଜଗାର ମଧ୍ୟ ଭାରତରୁ ସର୍ବାଧିକ ହେବ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ସେ ଏକ ନୂତନ ପଲିସି ଆପଣାଇଛନ୍ତି।

Comments are closed.