ଏଜଲେସ ସ୍କିନ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ହୋଇଥାଏ ଏହି ଚାରୋଟି ପନିପରିବା; ଡାଏଟ ରେ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ସାମିଲ

ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଉପଯୁକ୍ତ ତ୍ୱଚା ସହିତ ତୁମ ଚର୍ମକୁ ଯୁବା ଦେଖାଯିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାର ଉପାୟ ଅଛି | ବାସ୍ତବରେ, ଆମର ଚର୍ମ ଏକ ଅଙ୍ଗ ଏବଂ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନୂତନ କୋଷଗୁଡିକ ପୁନଃନିର୍ମାଣ ଏବଂ ବଢିଥାଏ | ସୁସ୍ଥ ପୁଷ୍ଟିକର ପସନ୍ଦ ସହିତ, ଆପଣ ପ୍ରକୃତରେ ଉନ୍ନତି କରିପାରିବେ ଯେ ସମୟ ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମ କେତେ ସୁସ୍ଥ ଦେଖାଯାଏ!

ଆମ ଚର୍ମର ଗୁଣରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଶୈଳୀ ପସନ୍ଦରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଯେପରିକି ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଶୋଇବା, ମଦ୍ୟପାନ ଠୁ ଦୂରେଇ ରହିବା, ପ୍ରଚୁର ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଖାଇବା ଏବଂ ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା |

ତେବେ ସୁସ୍ଥ ଚର୍ମରେ କେବଳ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ଚର୍ମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଏବଂ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କେତେକ ଉତ୍ତମ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ହେଉଛି ଭିଟାମିନ୍ ସି, ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ଜିଙ୍କ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ । ଚର୍ମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଥିବା ପନିପରିବା ଉପରେ ଅଧିକ ନଜର ପକାଇବା, ଏବଂ ବୃଦ୍ଧ ଚର୍ମ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଭାବରେ କିପରି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଏ!

୧.ବେଲ ପିପର ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଏବଂ ସି ରେ ଭରପୂର ଅଟେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ର ଅନ୍ୟତମ ସମୃଦ୍ଧ ଉତ୍ସ, ଏକ ଲାଲ୍ ବେଲ ପିପର ଆମର ଦୈନିକ ପରାମର୍ଶିତ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଗ୍ରହଣର ପ୍ରାୟ ୧୭୦% ଧାରଣ କରିଥାଏ!ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍ ସି ପାଇବା କୋଲାଜେନ୍ ଉତ୍ପାଦନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ଚର୍ମର ଏକ ନୂତନ, ସୁସ୍ଥ ସ୍ତର ନିର୍ମାଣର ଏକ ଉପାଦାନ |

୨. ବ୍ରୋକୋଲି

କମଳା ଏହାର ଭିଟାମିନ୍ ସି ବିଷୟବସ୍ତୁ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା, କିନ୍ତୁ ଅଧା କପ୍ ବ୍ରୋକୋଲିରେ ଅଧିକାଂଶ ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଥାଏ! ବ୍ରୋକୋଲି ମଧ୍ୟ ଜିଙ୍କ ଏବଂ ଲ୍ୟୁଟିନ୍ ର ଉତ୍ସ, ଯାହା ଉଭୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଚର୍ମରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ |

ଜିଙ୍କ ହେଉଛି ଏକ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଯାହା ଆମ ଚର୍ମକୁ ଆଘାତରୁ ଆରୋଗ୍ୟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ସନ ଡ୍ୟାମେଜ ହେବା ସହିତ | ଲ୍ୟୁଟିନ୍ ହେଉଛି ଭିଟାମିନ୍ ଏ ପରି ଏକ ପ୍ରକାର କାରୋଟିନଏଡ୍ ଯାହା ଚର୍ମର ଇଲାସ୍ଟିସିଟି ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ କ୍ଷତିକାରକ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ |

୩. ଟମାଟୋ

ଟମାଟୋ ହେଉଛି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର ଏକ ସୁନା ଖଣି, ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ଲାଇକୋପିନ୍ ଟମାଟୋରେ ସବୁଠାରୁ ଘନ ପୋଷକ ଅଟେ | ଆପଣ ସେଗୁଡିକୁ କେନଡ୍ କିମ୍ବା ସତେଜ କିଣନ୍ତୁ, ଟମାଟୋ ଏହି ଚର୍ମ ପ୍ରୋତ୍ସାହନକାରୀ ଭିଟାମିନ୍ ର ଉତ୍ସ | ସତେଜ ଟମାଟୋରେ ରନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା ଭିଟାମିନ୍ ସି ଅଧିକ ଥାଏ, କିନ୍ତୁ ରନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଟମାଟୋ ପ୍ରକୃତରେ ଅଧିକ ଲାଇକୋପିନ୍ ମୁକ୍ତ କରିଥାଏ, ଯାହାକି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚର୍ମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର କରିଥାଏ! ଲାଇକୋପିନ୍ ହେଉଛି ଏକ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଯାହା ଚର୍ମର କ୍ଷତିକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ସମୟ ସହିତ ଚର୍ମର ଗଠନକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରେ |

ଏକ ଏଜ ଫାଇଟିଙ୍ଗ କୁଇକ ସାଇଡ ସାଲାଡ ପାଇଁ ଅଲିଭ୍ ତେଲ, ଲୁଣ, ଗୋଲମରିଚ, ଏବଂ ଭିନେଗାର ସହିତ ଏକ ଟମାଟୋ ସାଲାଡରେ ସେବନ କରନ୍ତୁ |

୪. ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର କୋବି

ଚର୍ମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଭରପୂର ଏହି ପରିବା | ବାଇଗଣୀ କୋବିରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ସି, ଏବଂ ଆଣ୍ଟୋସିୟାନିନ୍ ଥାଏ, ଯାହା ଏକ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଯାହା ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ୟୁଭି କ୍ଷତି ପରେ ଚର୍ମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିପାରେ |

ଏକ କପ୍ ବାଇଗଣୀ କୋବି ଆମ ଭିଟାମିନ୍ ସି ର ଦୈନିକ ଗ୍ରହଣର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରୁ ଅଧିକ ପ୍ୟାକ୍ କରେ, ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍ ସି ବିନା ଶରୀରରେ କୋଲାଜେନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଏ | ଆମ ଚର୍ମର ଇଲାସ୍ଟିସିଟି ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍ ପାଇଁ କୋଲାଜେନ୍ ଦାୟୀ ଯାହା ଆମ ଚର୍ମକୁ ପ୍ଲମ୍ପ ଦେଖାଏ ଏବଂ ଯୁବା ଚେହେରାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ |

କୌତୁହଳର ବିଷୟ, କୋବି ପରି ହୃଦୟଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା ରାନ୍ଧିବା ଦ୍ବରା ସେଗୁଡିକ ପ୍ରାୟ ଅଧା ଆକାରରେ ସଙ୍କୁଚିତ ହୋଇଥାଆନ୍ତି | କୋବି ର ଗୋଟିଏ କପ୍ ପରିବେଷଣ ଶୀଘ୍ର ରାନ୍ଧିବା ପରେ କେବଳ ଅଧା କପ୍ ପରିବେଷଣରେ ପରିଣତ ହୁଏ |

Comments are closed.