ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ କରୋନା ଟିକା ପରୀକ୍ଷଣ ବନ୍ଦ ପରେ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଡବ୍ଲୁଏଚଓର କଡ଼ା ଚେତାବନୀ

କରୋନା ଭାଇରସ ଟିକା ଦୌଡ଼ରେ ଆଗରେ ଥିବା ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଟିକାର ଗତି ହଠାତ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ଭୋଲେଂଟିୟରଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଯିବା ପରେ ଟିକାର ପରୀକ୍ଷାକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଟିକା ଉପରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି। WHO କହିଛି ଯେ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟୀକାକରଣର ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ କୌଣସି ଅଭାବ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

WHO ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସୋମ୍ୟା ସ୍ବାମୀନାଥନ ରଏଟର୍ସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ର ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଜରୁରୀ ପ୍ରାଥମିକତା ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ହେବା ଉଚିତ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ଟୀକା ଶୀଘ୍ର ଆଣିବା ବିଷୟରେ କହୁଛୁ କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅଭାବ ରହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।’
ସୌମ୍ୟା ସ୍ବାମୀନାଥନ କହିଛନ୍ତି, ‘ଟିକା ତିଆରି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ତ ନିୟମ ପାଳନ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଲୋକଙ୍କୁ ଔଷଧ ଏବଂ ଟିକା ଦିଆଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ପ୍ରକାଶଥାଉ ଯେ ଆମେରିକାରେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଏବଂ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଦ୍ବାରା ବିକଶିତ କରୋନା ଟିକା ର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ଷ୍ଟାଟ ନ୍ୟୁଜର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ରିଟେନରେ ଟିକା ନେଉଥିବା ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖିବା ପରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି।

ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକାର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ନିତିଦିନିଆ କାର୍ଯ୍ୟ ଯାହା କୌଣସି ବିଚାର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଏଭଳି ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ କରାଯାଇଥାଏ। ଆମେ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରୁ ଯେ ପରୀକ୍ଷା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଚ୍ଚୋଟତା ସହିତ କରାଯାଇଥାଏ | ମୁଖପାତ୍ର ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମୀକ୍ଷାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ସମୟସୀମା ଉପରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି।

ଟୀକାକରଣର ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଜଡିତ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସତର୍କତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ହୋଇନାହିଁ କିନ୍ତୁ କେବଳ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ପରୀକ୍ଷା କେବେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ତାହା କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇ ନାହିଁ। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡର କରୋନା ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି। ପୁନେ ସ୍ଥିତ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ-ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ସହିତ ମିଶି ଏହି ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛି |

Comments are closed.