ସାବଧାନ! ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ୟାଫିନ୍ ଶରୀର ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ କ୍ଷତିକାରକ, ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ପରିମାଣ ହୋଇଥାଏ ଯଥେଷ୍ଟ?

କଫି ପିଇବା ବିନା କଣ ଆପଣଙ୍କ ନିଦ ଭାଙ୍ଗିନଥାଏ? ଆପଣ ଏକା ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କର ଏଭଳି ଅଭ୍ୟାସ ରହିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଦିନରେ କେତେ କପ୍ କଫି ପିଉଛନ୍ତି? ଗୋଟିଏ କି ଦୁଇ, ଚାରି କିମ୍ବା ପାଞ୍ଚ? ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତୁ, ଯଦି ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ତେବେ ଏହାର ପରିଣାମ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାବୁଥିବେ ଯେ କଫି ପିଇବା କିପରି କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ବିଷୟରେ |

ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ସଠିକ୍ ପରିମାଣରେ କ୍ୟାଫିନ୍ ସେବନ ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଲଜାଇମର ଏବଂ ହୃଦରୋଗ ଇତ୍ୟାଦି ଗୁରୁତର ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅଧିକ ମାତ୍ରା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ । କିନ୍ତୁ କେଉଁ ପରିମାଣର କଫି ପିଇବା ଠିକ୍ ତାହା କିପରି ସ୍ଥିର କରାଯିବ? ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ କଫି ବ୍ୟବହାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କିପରି ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହିଭଳି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, କଫିରେ ମିଳୁଥିବା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାଦାନ କ୍ୟାଫିନ୍ ସେଂଟ୍ରାଲ ନର୍ଭସ ସିଷ୍ଟମର ଉତ୍ତେଜକ ଭାବରେ କାମ କରେ | ଏହା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରକାରର ହରମୋନ୍ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଯଥେଷ୍ଟ ସତର୍କ ଏବଂ ଜାଗ୍ରତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ତୁମେ କଫି ପିଇବା ମାତ୍ରେ ତୁମର ଥକ୍କା ଏବଂ ନିଦ ଦୂର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ତୁମେ ସତେଜ ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଅ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ମାଇଗ୍ରେନ ଭଳି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା କେତେକ ଔଷଧରେ କ୍ୟାଫିନ୍ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |
କିନ୍ତୁ ଏହାର ପରିମାଣ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ଯେତିକି ଲାଭଦାୟକ, ଏହାର ପରିମାଣ ଅଧିକ ହେଲେ କ୍ଷତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଅଛି |

କେତେ ପରିମାଣର କ୍ୟାଫିନ ସେବନ କରିପାରିବେ?

ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧ ପ୍ରଶାସନ ଅଧିକାଂଶ ସୁସ୍ଥ ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ ଦିନକୁ ୪୦୦ ମିଗ୍ରା କ୍ୟାଫିନ ଖାଇବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାଅ | ଏହା ଦୁଇରୁ ତିନି କପ୍ କଫି କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ଶକ୍ତି ପାନୀୟ ସହିତ ସମାନ | ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାନୀୟରେ କ୍ୟାଫିନ ପରିମାଣ ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ, ତେଣୁ ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ | ଏଥି ସହିତ, ଆମେରିକାର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧ ପ୍ରଶାସନ ଅନୁଯାୟୀ, କେବଳ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ପାଉଡର କ୍ୟାଫିନ ପ୍ରାୟ ୨୮ କପ୍ କଫି ସହିତ ସମାନ ହୋଇପାରେ |ଏହିପରି ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର କ୍ୟାଫିନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ |

ଅତ୍ୟଧିକ କଫି ସେବନର ଅସୁବିଧା କ’ଣ?

ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ କଫିର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଗୁରୁତର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରିପାରେ। ଶରୀରରେ କ୍ୟାଫିନ୍ ପରିମାଣ ଅଧିକ ହେଲେ ଆପଣ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ, ବାନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି | ଅଧିକ କ୍ୟାଫେନ୍ ପରିମାଣ ପେଟ ଏସିଡ୍ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥାଏ, ଯାହା ଅପାଚନ ଏବଂ ପେଟକୁ ବିବ୍ରତ କରିପାରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, କଫିର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା କରିବାର ଇଚ୍ଛା ହୋଇଥାଏ | ଏହା ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମର ଅବଶୋଷଣକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ ଯାହାଦ୍ବାରା ହାଡ ପତଳା ହୋଇଯାଏ |

ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ କ୍ୟାଫିନ୍ ଗ୍ରହଣ ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍, ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଅତ୍ୟଧିକ କଫି ପିଇବା ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁର ବିକାଶକୁ ମନ୍ଥର କରିଥାଏ ଏବଂ ଗର୍ଭପାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥାଏ |

ମଧ୍ୟମ ପରିମାଣରେ କଫି ପିଅନ୍ତୁ

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କଫି ପରିମାଣକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ବହୁତ କଫି ପିଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ | ଅତ୍ୟଧିକ ପରିମାଣର କଫିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ, ଡିକ୍ୟାଫିନେଟେଡ୍ କଫି ସେବନ କରିପାରିବେ |ଏହା କଫି ପରି ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ଏହାର ସ୍ବାଦ ମଧ୍ୟ ସେଭଳି ହୋଇଥାଏ ମାତ୍ର ଏଥିରେ ବହୁତ କମ୍ କ୍ୟାଫିନ୍ ଥାଏ | କଫିର ଅଭ୍ୟାସକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣ ହଠାତ୍ ବନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥା, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଭଳି ଅନେକ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ |

Comments are closed.