ଏହା ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଥଣ୍ଡା ବିଦ୍ୟାଳୟ, -୫୧ଂ ସେଲସିୟସରେ ମଧ୍ୟ ପିଲା ଆସନ୍ତି କ୍ଲାସ

ସାଇବେରିଆ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଶୀତଳ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ ଏବଂ ଏଠାରେ ହିଁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଶୀତଳ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରହିଛି ଯାହାର ତାପମାତ୍ରା ପ୍ରାୟତ -୫୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ରହିଥାଏ | ଏହି ଥଣ୍ଡା ସତ୍ତ୍ବେ ମଧ୍ୟ ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ପାଠପଢି଼ବା ପାଇଁ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି, ଏବଂ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ୧୧ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ କମ୍ ବୟସର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେତେବେଳେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ଯେତେବେଳେ ତାପମାତ୍ରା -୫୨ ଡିଗ୍ରୀ କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ କମ୍ ହୋଇଯାଏ |

ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓମିଆକନ୍ ସହରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ଏଠାରେ ଡାକଘର ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ପରି କିଛି ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଅଛି | ଏହି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅସମ୍ଭବ ତଥା ଆହ୍ବାନପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଭାଇରସର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ତେଣୁ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସୁଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତା ଏବଂ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ତାପମାତ୍ରା ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ |

ଷ୍ଟାଲିନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ୧୯୩୨ ମସିହାରେ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଖରା ତୁମୁଲ ଏବଂ ବେରେଗ ୟୁର୍ଡେ ଗାଁର ପିଲାମାନେ ପଢ଼ିବାକୁ ଆସନ୍ତି | ସ୍ଥାନୀୟ ଫଟୋଗ୍ରାଫର ସେମିୟନ୍ ସାଇବେରିଆନ୍ ଟାଇମ୍ସ ସହିତ ଏକ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଡିସେମ୍ବର ୮ ରେ ପ୍ରାୟ ୯ ଟା ସମୟରେ ଶୁଟିଂ କରୁଥିଲି ଏବଂ ଏଠାରେ ତାପମାତ୍ରା ମାଇନସ୍ ୫୧ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ଥିଲା |

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋତେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ମୋ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡୁଥିଲା ଯଦିଓ ସେଗୁଡିକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆରାମଦାୟକ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଯଦି ମୁଁ ଏହାକୁ ପିନ୍ଧିନଥା’ନ୍ତି, ତେବେ ମୋର ଆଙ୍ଗୁଠି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଫ୍ରିଜ୍ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତା ଏବଂ ମୋର ଫ୍ରଷ୍ଚବାଇଟିଙ୍ଗ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରିଥାନ୍ତା ଯାହା ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ହେତୁ ଆଙ୍ଗୁଠି ପାଇଁ ବହୁତ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ | ଏଥିରୁ, ଆପଣ ଅନୁମାନ କରିପାରୁଥିବେ ଯେ ଏଠାରେ ପିଲାମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବାବେଳେ କେତେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି |

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, -୫୦°C ତାପମାତ୍ରାରେ ହାଇପୋଥର୍ମିଆର ବିପଦ ମଧ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ | ହାଇପୋଥର୍ମିଆ ହେଉଛି ଏକ ମେଡିକାଲ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଯେଉଁଥିରେ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ଅତି ଶୀଘ୍ର ହ୍ରାସ ହେବାକୁ ଲାଗେ, ଯାହା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ଦ୍ରୁତ ହାର୍ଟବିଟ, ଡର ଲାଗିବା ଏବଂ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ଘଟିପାରେ |

ଏହି ତାପମାତ୍ରାରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ ଦୀର୍ଘ, ଗଭୀର ନିଶ୍ୱାସ ନେବାକୁ ମନା କରନ୍ତି, କାରଣ କେବଳ ଏହି ତାପମାତ୍ରାରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଫୁସଫୁସରେ ଥଣ୍ଡା ପବନ ଭରିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ | ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ କେବଳ ଅଧ୍ୟୟନ ନୁହେଁ, ସାଧାରଣ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆହ୍ବାନପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ ।

Comments are closed.