କାହାଣୀ ହେଉଛି ସ୍ବାଧିନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଟିମର, ଯେତେବେଳେ ଇଂରେଜଙ୍କୁ ତାଙ୍କରି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଖେଳରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା ଭାରତ

ଅଗଷ୍ଟ ୧୫, ୧୯୪୭, ଯେଉଁ ଦିନ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ବର୍ଷର ଦାସତ୍ୱ ପରେ ଆମ ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନ ହେଲା | ସ୍ବାଧିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ କ୍ରିକେଟ୍ କେବଳ ରୟାଲଟି ଏବଂ ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିଥିଲା। ଯଦିଓ ଆମେ ଏହି ଖେଳର ସମସ୍ତ ସଫଳତା କେବଳ ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ପାଇଲୁ, କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦର ଚିତ୍ର ଦୀର୍ଘ ମରୁଡ଼ି ପରେ ଆସିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ଭାରତୀୟମାନେ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଖେଳରେ ଧୂଳି ଚଟାଇଥିଲେ |

Image :Wikipedia

ଏହା ୧୯୫୧-୫୨ ଅଟେ | ଯେତେବେଳେ ନିଲ ହାୱାର୍ଡ ଏବଂ ଡୋନାଲ୍ଡ କାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବ୍ରିଟିଶ ଦଳ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହି ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ବିଜୟ ହଜାରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଚୟନିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ସିରିଜରେ ପାଞ୍ଚଟି ଟେଷ୍ଟ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିଲା। ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ କୋଲକାତାରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚ୍ ଡ୍ର’ରେ ଚାଲିଯାଇଥିଲା। କାନପୁରର ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତ ହାରିଗଲା।
Image:Cricket Country

ବର୍ତ୍ତମାନ ସିରିଜର ଚାରୋଟି ଟେଷ୍ଟ ଖେଳାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବ୍ରିଟିଶ ଦଳ ୧-୦ରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଥିଲା | ଅଦ୍ୟାବଧି ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବହୁତ ଭଲ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏକ ଦଳ ଭାବରେ ଭାରତ ଏହାର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରି ନଥିଲା। ଚେନ୍ନାଇରେ ପଞ୍ଚମ ତଥା ଅନ୍ତିମ ଟେଷ୍ଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାର ଥିଲା। ଭାରତ ପାଖରେ ହରାଇବାକୁ କିଛି ନଥିଲା କିନ୍ତୁ ହାସଲ କରିବାକୁ ସମଗ୍ର ଆକାଶ ରହିଥିଲା|

ଗତ ଚାରିଟି ଟେଷ୍ଟରେ ଖରାପ ଭାପରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ପଲ୍ଲୀ ଉମ୍ରିଗରଙ୍କୁ ଏହି ଟେଷ୍ଟରୁ ଡ୍ରପ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା, ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଜଣେ ଆହତ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନେବା କାରଣରୁ ଉମ୍ରିଗରଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଦଳରେ ଏଂଟ୍ରି ମିଳିଗଲୀ ଏବଂ ସେ ସଠିକ ସମୟରେ ଏକ ଶତକ ମାରିଥିଲେ | ଏବଂ ଏହିପରି ଭାରତ ନିଜ ଇତିହାସର ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟକୁ ଆଠ ରନରେ ଜିତିଥିଲା |

ଏହା ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବିଜୟ ଥିଲା | ଏହି ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ମୁଶ୍ତାଫା ଅଲି, ଅମରନାଥ ଏବଂ ପଙ୍କଜ ରାୟ, ଗୋପୀନାଥ, ଡିଭେଚା ଏବଂ ଫାଡକରଙ୍କ ପରି ଅନେକ ଅଭିଜ୍ଞ ଖେଳାଳି ଥିଲେ। ଏକଦା ଭାରତକୁ ଶାସନ କରୁଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ତାରି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଖେଳରେ ପରାସ୍ତ କରିବା ପରେ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତର ଏହି ଖେଳାଳିମାନେ ଯେ କେତେ ଖୁସି ଏବଂ ଗର୍ବିତ ହୋଇଥିବେ ଆମେ ତାହାର କଳ୍ପନା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ ।

Comments are closed.