ଏହି କ୍ୟାପଟେନଙ୍କୁ ଦେଖି ଭୟରେ ଲୁଚିବାକୁ ଜାଗା ଖୋଜୁଥିଲେ କପିଲ ଦେବ

0

ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ କପିଲ ଦେବ ତାଙ୍କ କ୍ରିକେଟ୍ ଦିନକୁ ମନେ ପକାଇଛନ୍ତି। ସେ ବିଶନ ସିଂ ବେଦୀଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ୬୧ ବର୍ଷିୟ କପିଲ ଦେବ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କାହାକୁ ଅଧିକ ଭୟ କରୁଥିଲେ।

Image: wisden

କପିଲ ଦେବ ଭାରତର ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ବର୍ତ୍ତମାନର କୋଚ୍ ଡବ୍ଲୁ.ଭି ରମଣଙ୍କୁ ଏକ ‘ଇନସାଇଡ୍ ଆଉଟ୍’ ଶୋ’ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏସ୍ ଭେଙ୍କଟାରାଘବନଙ୍କୁ ବହୁତ ଡରୁଥିଲେ | ସେ ସବୁବେଳେ ଇଂରାଜୀରେ କଥା ହେଉଥିଲେ। ୧୯୮୩ ବିଶ୍ୱକପ ବିଜେତା ଅଧିନାୟକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଭେଙ୍କଟାରାଗବାନ୍ ତାଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଥାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ଲୁଚି ରହିବାକୁ ସ୍ଥାନ ପାଇବେ |

କପିଲ ଦେବ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ତାଙ୍କୁ (ଭେଙ୍କଟାରାଘବାନ୍) ବହୁତ ଭୟ କରୁଥିଲି। ସେ କେବଳ ଇଂରାଜୀରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିଲେ .. ହଁ, କାହା ଉପରେ ଅଧିକ ରାଗୁଥିବା ସମୟରେ ସେ ତାମିଲରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିଲେ | ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟତ ଆମେ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ କ୍ରୋଧ ଜାଣିଥିଲୁ | ଯେତେବେଳେ ସେ ଅମ୍ପାୟାର ଥିଲେ, ସେ ଏଭଳି ନଟ ଆଉଟ ଦେଉଥିଲେ ଯେମିତି କି ସେ ବୋଲରଙ୍କୁ ଗାଳିଦେଉଛନ୍ତି । ୧୯୭୮ ରେ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଯାଇଥିଲି, ସେ ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମୁଁ ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନ ଖୋଜୁଥିଲି ଯେଉଁଠାରେ ସେ ମୋତେ ଦେଖି ପାରିବେନାହିଁ|

Image: The Indian Express

କପିଲ କହିଛନ୍ତି, ‘ସେହି ଦିନ ଦଳରେ ବେଦୀ, ପ୍ରସନ୍ନ, ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରଙ୍କ ଭଳି ଖେଳାଳି ଥିଲେ, ତେଣୁ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଉ କିଛି କହିପାରୁନଥିଲେ । (ସମବୟସ ଏବଂ ସିନିୟର ଦୃଷ୍ଟିରୁ)। କପିଲ କହିଛନ୍ତି, ‘କିନ୍ତୁ ସେ ମୋତେ ଦେଖି ଜ୍ୱଳନ୍ତ ହୋଇଯିବେ। ମୁଁ ଏକ କୋଣରେ ବସି ଜଳଖିଆ ଖାଉଥିଲି କାରଣ ମୁଁ ବହୁତ ଖାଉଥିଲି | ସେ ଭାବୁଥିଲେ ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଖାଏ |’
Image : twitter

କପିଲ ଦେବ ହେଉଛନ୍ତି ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଯିଏକି ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ସମେତ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅରରେ ଅନେକ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଖେଳିଛନ୍ତି ।

୬୦ ଓ ୭୦ ଦଶକରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଖେଳୁଥିବା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସ୍ପିନ୍ କ୍ୱାର୍ଟେଟର ସଦସ୍ୟ ଭେଙ୍କଟାରାଘବାନ୍ ୧୮୮୩ ମସିହାରେ ଅବସର ନେବା ପୂର୍ବରୁ ୫୭ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିଥିଲେ ଏବଂ ୧୫୬ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.