ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଗେମ୍ସରେ ଷ୍ଟାର ଖେଳାଳୀ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି ସହଜ୍‌

ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଗେମ୍ସ୍ ୨୦୨୦ରେ ଜୈନ ୟୁନିଭର୍ସିଟି, କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ରହିଆସିଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସଫଳତାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ହେଉଛନ୍ତି ସହଜ୍ ପଟେଲ । ବରୋଦାରେ ଜନ୍ମିତ ଏହି ଖେଳାଳୀ ଛଅ ଫୁଟ ଏବଂ ୯ ଇଞ୍ଚର ଉଚ୍ଚତା ସହ ଗେମର ସବୁଠାରୁ ଡେଙ୍ଗା ଖେଳାଳୀ ରୂପେ ବିବେଚିତ । ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ କଲେଜରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ସହଜ୍ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ବହୁତ ବିଳମ୍ବରେ ବାସ୍କେଟବଲ ସହିତ ସଂଶ୍ଳିଷ୍ଟ ହୋଇଛନ୍ତି ।
“ଖେଳିବାଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାରିବର୍ଷ ହୋଇଗଲାଣି ଏବଂ କୌଣସି ପଛଘୁଞ୍ଚା ନାହିଁ । ମୋ ଅଭିଭାବକ ଖୁସି ନଥିଲେ ଏବଂ ମୋ ସହିତ ରାଜି ମଧ୍ୟ ନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସମୟକ୍ରମେ ସେମାନେ ବୁଝିଗଲେ ଯେ ଏହା ମୋ ପାଇଁ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ” ବୋଲି ସହଜ୍ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଯେବେକି ଏହି ୨୪ ବର୍ଷୀୟ ଖେଳାଳୀ ସୁନିଶ୍ଚିତ କଲେ ଯେ ସେ ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରିବେ । ସେ ନିଜର ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଶେଷକଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଜୈନ ୟୁନିଭର୍ସିଟିରେ ବାଣିଜ୍ୟରେ ମାଷ୍ଟର କରୁଛନ୍ତି ।
ସହଜ୍ ଜାତୀୟ ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ନଜରକୁ ସେତେବେଳେ ଆସିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ସେ ନ୍ୟାସନାଲରେ ଗୁଜୁରାଟ ତରଫରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରିଶେଷରେ ସାଫ୍ ଗେମ୍ସରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ଭାରତ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲା ଏବଂ ସହଜ୍ ସେହି ଷ୍ଟାର ଖେଳାଳୀ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ଥିଲେ । “” ଏହା ସ୍ୱପ୍ନ ସତ ହେବା ଭଳି । ବାସ୍ତବରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ମୁଁ ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ । ଏଫଆଇବିଏ ଗେମ୍ସରେ ମୁଁ ବିଫଳ ହୋଇଯାଇଥିଲି, କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବାସ୍ତବରେ ମୁଁ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ସାମିଲ ହେବାପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ପ୍ରମୁଖ ଖେଳାଳୀରେ ପରିଣତ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛି ।” ବୋଲି ଏହି ବଲର କହିଛନ୍ତି ।
ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଗେମ୍ସ ୨୦୨୦ ସମ୍ପର୍କରେ ସହଜ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହା ଏକ ବୃହତ ପଦକ୍ଷେପ ଅଟେ । ପ୍ରଥମ ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଗେମ୍ସର ଏକ ଅଂଶ ଭାବେ ମୁଁ ବେଶ ଆନନ୍ଦିତ । ସରକାର ଏହିଭଳି କେତେକ ପଦକ୍ଷେପ ମାଧ୍ୟମରେ କ୍ରୀଡ଼ାବିତମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବେ ବୋଲି ମୁଁ ଆଶାୟୀ ।”

Comments are closed.