ଫୁଲକୋବି, ପତ୍ରକୋବି ସହିତ ଏହି ପନିପରିବାରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ପୋକକୁ ସହଜ ରେ ବାହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? କରନ୍ତୁ ଏହି ଦେଶୀ ଉପାୟ

ପ୍ରାୟତଃ ପତ୍ରକୋବି, ଫୁଲକୋବି, ଶାଗ, ବ୍ରୋକୋଲି ଇତ୍ୟାଦି ପନିପରିବା କାଟିବାବେଳେ, ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଅନେକ ଛୋଟ କୀଟ ଦେଖାଯାଏ | ସେମାନେ ପନିପରିବା ଭିତରେ ରୁହନ୍ତି କିମ୍ବା ଏହାକୁ ଖାଇ ଖାଲି କରିଦିଅନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ପୋକ ଥିବା ପନିପରିବା କାଟିବାକୁ ଏଡ଼ାନ୍ତି ତେବେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଅତି ସହଜ ରୋଷେଇ ହ୍ୟାକ୍ ସହିତ ଆପଣ ଏହି କୀଟମାନଙ୍କୁ ବାହାର କରିପାରିବେ | ଏହା ସହିତ, ଆପଣ କୀଟ ଲାଗିଥିବା ପନିପରିବା ଫିଙ୍ଗିବା ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରହିବେ ଏବଂ ଅର୍ଥର ଅପଚୟ ହେବ ନାହିଁ |

ଫୁଲକୋବିରେ ଥିବା ପୋକକୁ ଏହିପରି ବାହାର କରନ୍ତୁ

କୋବି କିମ୍ବା ଫୁଲକୋବି ପରି କେତେକ ପନିପରିବାର କୀଟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପନିପରିବା ରୋଷେଇ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରିବା ଭଲ | ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଯେ କୀଟ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଅଟକି ନାହିଁ କିମ୍ବା ଲୁଚି ନାହିଁ ତ | ଫୁଲକୋବିରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ କୀଟ ଥାଏ | ପୋକକୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ କୋବିକୁ ବଡ଼ ଖଣ୍ଡରେ କାଟି ଦିଅନ୍ତୁ | ଏକ ପାତ୍ରରେ ପାଣି ଢାଳନ୍ତୁ ଏବଂ ଫୁଲକୋବି ଏବଂ ଏକ ଚାମଚ ଲୁଣ ମିଶାନ୍ତୁ | ଏହାକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ | ଆପଣ ପାଣିରେ କୀଟ ଭାସୁଥିବା ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ | ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ଯୋଗୁଁ ଏହା ଘଟେ | ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଲୁଣ ଏବଂ ହଳଦୀ ପାଉଡର ମିଶାଇ ଫୁଲକୋବି ମିଶାଇ ପାରିବେ | ଏପରିକି ଏହା ସହିତ ସମସ୍ତ କୀଟପତଙ୍ଗ ନିଜେ ବାହାରକୁ ଆସିବେ |

ଶାଗରେ ଥିବା ପୋକକୁ କିପରି ବାହାର କରିବେ

ଶୀତଦିନେ ଶାଗ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ମିଳିଥାଏ | ତଥାପି, ଶାଗ କାଟିବା ଏବଂ ଧୋଇବା ଏକ କଷ୍ଟକର କାର୍ଯ୍ୟ | ଶାଗ ଯାହା ବି ହେଉ, ଛୋଟ କୀଟ ସେମାନଙ୍କ ପତ୍ରରେ ଅଟକି ରହିଥାନ୍ତି, ଯାହା ସହଜରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ | ଯଦି ଆପଣ ପାଳଙ୍ଗ, ସୋରିଷ ଇତ୍ୟାଦିର ଶାଗ ତିଆରି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଲୁଣ ପାଣିରେ ରଖନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ୧୦-୧୫ ମିନିଟ୍ ରଖିବା ପରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହାକୁ ଦୁଇରୁ ତିନିଥର ସାଧା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ |

ପତ୍ରକୋବିରେ ପୋକରୁ କିପରି ମୁକ୍ତି ପାଇବେ

କେତେକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପତ୍ରକୋବିରେ ଏପରି ପୋକ ଉପସ୍ଥିତ, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ। ଏହା ମସ୍ତିଷ୍କରେ ପହଞ୍ଚି କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ | କୋବି କାଟିବାବେଳେ ଏହାର ଉପର ଏକ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ତରକୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ବି ହେଉ ସେଗୁଡିକ ଶୁଖିଲା ଏବଂ ମଇଳା ହୋଇଥାଏ| ଏହାକୁ କାଟି ଉଷୁମ ପାଣିରେ ହଳଦୀ ପକାଇ ବୁଡ଼ାଇ କିଛି ସମୟ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ | ୧୫ ମିନିଟ୍ ପରେ, ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ପାତ୍ରରେ ବାହାର କରି ସାଧା ପାଣିରେ ୧-୨ ଥର ସଫା କରନ୍ତୁ | କୋବି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସଫା ରହିବ | କୀଟମାନଙ୍କ ସହିତ ମଇଳା ମଧ୍ୟ ବାହାରକୁ ଆସିବ |

ବ୍ରୋକୋଲିରୁ ପୋକ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଉପାୟ

ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ବ୍ରୋକୋଲି ଖାଆନ୍ତି | ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହାକୁ ସୁପ୍, ସାଲାଡ୍ କିମ୍ବା କୌଣସି ବିଶେଷ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପୁଷ୍ଟିକର ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ପନିପରିବା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ବ୍ରୋକୋଲିର ଗାଢ ସବୁଜ ରଙ୍ଗରେ, ଅନେକ ଥର ଛୋଟ ସବୁଜ କୀଟ ଶୀଘ୍ର ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ | ସେଗୁଡିକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ, ସେମାନଙ୍କୁ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡରେ କାଟି ଦିଅନ୍ତୁ | ସେମାନଙ୍କୁ ଗରମ ଲୁଣ ପାଣିରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ୧୫ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଏହାକୁ ସଫା ପାଣିରେ ସଫା କରି ପନିପରିବା ତିଆରି କରିପାରିବେ |

Comments are closed.