ଆପଣଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ଭାଇରସ୍ ଅଛି କି ନାହିଁ କିଭଳି ଜାଣିବେ? ଏହା ହେଉଛି ଉପାୟ

ସମୟ ସହିତ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ବିଶେଷ କରି ଭାରତରେ | ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ଅଳ୍ପ ଲୋକ ପାଇବେ ଯାହାଙ୍କ ପାଖରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ନାହିଁ | ତେବେ, ଆଗାମୀ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଯିବ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ହାତରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ରହିବ | ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ଆଜିର ସମୟରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ରଖିବା ଆଉ ବଡ କଥା ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଯଦି ଭାଇରସ୍ ଫୋନରେ ପ୍ରବେଶ କରେ ତେବେ କଣ ହେବ। ପ୍ରାୟତଃ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଭାଇରସ୍ ଫୋନରେ ପ୍ରବେଶ କରେ ଏବଂ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ |

ଯେପରିକି ଫୋନ୍ ଗରମ ହୁଏ | ଯଦି ଆପଣ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିବେ, ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ବେଳେବେଳେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଚଲାଇବା କିମ୍ବା ଭିଡିଓ ଦେଖିବା ସମୟରେ ଫୋନ୍ ଗରମ ହୋଇଯାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ବେଳେବେଳେ ଫୋନ୍ ମଧ୍ୟ ସ୍ଲୋ ହୋଇଯାଏ | କାହାକୁ ମେସେଜ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଟାଇପ୍ କରିବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଫୋନର ଗତି କମିଯାଏ | ଏସବୁର କାରଣ ଭାଇରସ ହୋଇପାରେ | ଫୋନରେ ଭାଇରସ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିବାର ଅନ୍ୟ କିଛି ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା …

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିବେ ଯେ ବେଳେବେଳେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ଡାଟା ଆପେଆପେ ଡିଲିଟ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଫାଇଲ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ | ଯେଉଁ ଫାଇଲ୍ ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ ସହଜରେ ଖୋଲିପାରୁଥିଲେ ଏବଂ ସେଥିରେ ଥିବା ଜିନିଷଗୁଡିକ ଦେଖିପାରୁଥିଲେ, ସେହି ଫାଇଲ୍ ପରେ ଖୋଲିବାରେ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି | ବାସ୍ତବରେ ଫୋନରେ ଭାଇରସ୍ ପ୍ରବେଶ ହେତୁ ଏହି ସବୁ ଘଟେ |

ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଫୋନରେ ଭାଇରସ୍ ଆସିବାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସଙ୍କେତ ହେଉଛି ଫୋନର ବ୍ୟାଟେରୀର ଦୁର୍ବଳତା | ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ଫୋନର ବ୍ୟାଟେରୀ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ସରିବାକୁ ଲାଗେ | ଯଦିଓ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଫୋନ୍ ୨-୩ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା, ତେବେ ବ୍ୟାଟେରୀରେ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟାଟେରୀ ବଦଳାଇବା ଭଲ ହେବ |

ବାସ୍ତବରେ, ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଫୋନରେ ଭାଇରସ୍ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ଉପାୟ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରେ ଭାଇରସ୍ ଆକ୍ରମଣ ହୁଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ତଥ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଫୋନରେ ଭାଇରସ୍ ହେଲେ ଅଧିକ ପପ୍ଅପ୍ ବିଜ୍ଞାପନ ମଧ୍ୟ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ |

ଯଦି ଆପଣ ଜଣେ ପୋଷ୍ଟପେଡ୍ ଗ୍ରାହକ ତେବେ ଏହା ହୋଇପାରେ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଫୋନ୍ ବିଲ୍ ଅଧିକ ହେବ, କାରଣ ଭାଇରସ୍ ଫୋନରେ ଯେକୌଣସି ସର୍ଭିସକୁ ଆକ୍ଟିଭ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ କିଛି ଡାଉନଲୋଡ୍ ଜାରି ରଖେ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କ ବିଲ୍ ଅଧିକ ଆସିବ ସ୍ବାଭାବିକ। ତେଣୁ ଏହି ଜିନିଷ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ |

Comments are closed.