ମେଟାଭର୍ସ’ରେ କେରିୟର ପାଇଁ ଭାରତର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଅଜନଲେନ୍ସ ଲମ୍ପ ପ୍ରଦାନ କରିଛି

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମେଟାଭର୍ସ ଅସୀମ ଅଟେ ଏବଂ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ହଜାର ହଜାର ଚାକିରି ଖୋଲାଯାଉଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୫୫,୦୦୦ ଚାକିରି ସକ୍ରିୟ ଭାବେ ଖୋଲା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଉଦ୍ୟୋଗରେ ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ କୁଶଳୀ ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବଡ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି । ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ, ମେଡିକାଲ, ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ନିର୍ମାଣ ଇତ୍ୟାଦି ସାରା ଉଦ୍ୟୋଗରେ ସମଗ୍ର ଇକୋସିଷ୍ଟମରେ ବିପ୍ଲବ ଆଣିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମେଟାଭର୍ସ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ଦୁବାଇ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ମେଟାଭର୍ସ ରଣନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ସେମାନେ ୪୨,୦୦୦ ଆଭାସୀ ଚାକିରୀକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଏବଂ ଏହାର ଅର୍ଥନୀତିରେ ୪ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଯୋଡିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ଭାରତରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ମେଟାଭର୍ସ’ର ନବୀନତମ ବିକାଶ, କେରିୟାର ବିକଳ୍ପ ଏବଂ ଚେତନ ହାର ବିଷୟରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଅଭାବ ରହିଛି ।
ମୁମ୍ବାଇ ସ୍ଥିତ ଏକ୍ସଆର ହାର୍ଡୱେୟାର ଏବଂ ସଫ୍ଟୱେୟାର କମ୍ପାନୀ, ଅଜନାଲେନ୍ସ ଏହି ପାର୍ଥକ୍ୟ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଏବଂ ଦେଶରେ ମେଟାଭର୍ସ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତି ସ୍ଥାନକୁ ଅଗ୍ରଗାମୀ କରିବା ପାଇଁ ଏହାର ପ୍ରମୁଖ ଯାଚନା ଅଜନା କ୍ରିଏଟର୍ସ ପ୍ରୋଗ୍ରାମର ଶୁଭାରମ୍ଭ ଘୋଷଣା କରିଛି । ୬ ମାସିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସଫଳ ସମାପ୍ତି ପରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଏଆଇସିଟିଇ ଇଣ୍ଟର୍ଣ୍ଣସିପ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏହା ସହିତ ଅଜନାଲେନ୍ସ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ପ୍ଲେସମେଣ୍ଟରେ ସହାୟତା କରିବା କିମ୍ବା ଏକ୍ସଆର ସ୍ପେସରେ ନିଜର ଷ୍ଟାର୍ଟଆପ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବ । ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୨ରେ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ।
ଏହି ଅବସରରେ ଅଜନାଲେନ୍ସର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଅଭିଷେକ ତୋମର କହିଛିନ୍ତି ଯେ, “ମେଟାଭର୍ସ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ତତ୍କାଳ ଭବିଷ୍ୟତର କ୍ୟାରିୟର ଏବଂ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଯୁବକମାନେ ସେମାନଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ଗଢିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଆମେ ଏକ ଦେଶ ଭାବରେ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଜଗତରେ ପୂର୍ବ ବିପ୍ଳବଗୁଡିକ ହରାଇଥିଲୁ ଏବଂ ଅଜନାଲେନ୍ସରେ ଆମେ ମେଟାଭର୍ସ ଦୁନିଆର ମାନଚିତ୍ରରେ ଭାରତକୁ ଦୃଢ ଭାବରେ ରଖିବା ଏବଂ ଏହା ଆମକୁ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ବିପୁଳ ସୁଯୋଗ ଉପରେ ସଂମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛୁ ।”

Comments are closed.