ରାବଣର ପତ୍ନୀ ମନ୍ଦୋଦରୀଙ୍କ ଜୀବନର ଏହି କାହାଣୀ ବିଷୟରେ ଜାଣିନଥିବେ ଆପଣ, ପ୍ରକୃତରେ କିଏ ଥିଲେ ମନ୍ଦୋଦରୀ ?

0

ଲଙ୍କାପତୀ ରାବଣର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଭଗବାନ ରାମ ପତ୍ନୀ ସୀତାଙ୍କ ସହ ଅଯୋଧ୍ୟାକୁ ଫେରିଯାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଅଧ୍ୟାୟ ପରେ, ଲୋକମାନେ ରାମାୟଣ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ କମାଇଦିଅନ୍ତି | ରାବଣର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାର ପତ୍ନୀ ମନ୍ଦୋଦରୀଙ୍କ ସହିତ କ’ଣ ହୋଇଛି ତାହା କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | ଆସନ୍ତୁ ଦଶହରା ଅବସରରେ ଜାଣିବା ଯେ ମନ୍ଦୋଦରୀ କିଏ ଥିଲେ ଏବଂ ରାବଣର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ସହିତ କ’ଣ ଘଟିଥିଲା ​​|

ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ମଧୁରା ନାମକ ଏକ ଆପସରା ଥରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ସନ୍ଧାନରେ କୈଳାଶ ପର୍ବତରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ମା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ସେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ପାର୍ବତୀ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ମଧୁରାଙ୍କ ଦେହରେ ଶିବଙ୍କ ପାଉଁଶ ଦେଖିବା ପରେ ସେ ରାଗି ଯାଇଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ପାର୍ବତୀ ୧୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧୁରାଙ୍କୁ ବେଙ୍ଗ ହୋଇ ରହିବାକୁ ଅଭିଶାପ ଦେଲେ |

ଏହା ପରେ ଭଗବାନ ଶିବ ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ କ୍ରୋଧରେ ସେ ଦେଇଥିବା ଅଭିଶାପ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ମାତା ପାର୍ବତୀ ଏହି ଅଭିଶାପକୁ ଫେରାଇ ନେଇ ପାରିଲେ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ସେ କହିଲେ ଯେ ୧୨ ବର୍ଷ ପରେ ସେ ନିଜ ପ୍ରକୃତ ରୁପକୁ ଫେରିଆସିବେ । କିନ୍ତୁ ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଅଭିଶାପ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ |

ଅସୁରରାଜ ମାୟାସୁର ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ହେମା, ଯାହାଙ୍କର ଦୁଇ ପୁଅ ମାୟାବୀ ଏବଂ ଦୁନ୍ଧୁବି ଥିଲେ, ସେମାନେ ଝିଅଟିଏ ପାଇବା ପାଇଁ କୈଳାଶ ପର୍ବତରେ ତପସ୍ୟା କରୁଥିଲେ | ସେତିକିବେଳେ ସେମାନେ କୂଅରୁ ଏକ ବେଙ୍ଗର କ୍ରନ୍ଦନ ଶୁଣି ସେଠାକୁ ଯାଇ ମଧୁରାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାହାଣୀ ଶୁଣିଲେ। ମଧୁରାଙ୍କ କାହାଣୀ ଶୁଣି ଦୁହିଁଙ୍କ ହୃଦୟ ଭରିଗଲା ଏବଂ ସେମାନେ ତପସ୍ୟା ଛାଡି ମଧୁରାଙ୍କୁ ନିଜ ସହିତ ନେଇ ଆସିଲେ |

ଯେତେବେଳେ ରାବଣର ଆଖି ପ୍ରଥମେ ମନ୍ଦୋଦରୀଙ୍କ ଉପରେ ପଡିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ଅସୁରରାଜଙ୍କୁ ବିବାହ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଇଲା | ଜଣେ ଅହଂକାରୀ ରାଜା ହୋଇଥିବାରୁ ଅସୁରରାଜ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କଲେ | ଏହା ରାଜ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ମନ୍ଦୋଦରୀ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ରାବଣ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଶାସକ। ତେଣୁ ସେ ରାବଣ ସହ ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଗ୍ରହଣ କଲେ।

ସୀତା ଅପହରଣ କରିବା ପରେ ମନ୍ଦୋଦରୀ ରାବଣକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ସେ ବାରମ୍ବାର ରାବଣଙ୍କୁ ବୁଝାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ଯେ ରାମଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଏହିପରି ଅପହରଣ କରିବା ଲଙ୍କେଶପତିଙ୍କୁ ଶୋଭା ପାଉନାହିଁ । ଅବଶ୍ୟ, ରାବଣ ନିଜର ଅହଂକାର ଏବଂ ପ୍ରତିଶୋଧରେ ଏତେ ବୁଡ଼ିଯାଇ ଥିଲା ଯେ ସେ ମନ୍ଦୋଦରୀଙ୍କ କଥା ଶୁଣିଲା ନାହିଁ। ଶେଷରେ ରାମ ଏବଂ ରାବଣ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ରାବଣ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କଲା |

ରାବଣକୁ ବଦ୍ଧ କରିବା ପରେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମ ବିଭୀଷଣଙ୍କୁ ଲଙ୍କାର ନୂଆ ରାଜା ହେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ମନ୍ଦୋଦରୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ମନ୍ଦୋଦରୀ କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି ରାଜ୍ୟରୁ ନିଜକୁ ଅଲଗା କରିନେଇଥିଲେ। କିଛି ସମୟ ପରେ ସେ ବିଭୀଷଣଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଯାଇଥିଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.