ଏହି ବଗିଚାକୁ ଆସି ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ମାତ୍ରକେ ହିଁ ଚାଲିଯାଏ ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନ, ୧୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କର ହୋଇସାରିଲାଣି ମୃତ୍ୟୁ

ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଅନେକ ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନ ଅଛି, ଯେଉଁଠାକୁ ଯିବା ମାତ୍ରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନ ଚାଲିଯାଏ। କିଛି ସ୍ଥାନର ନାମ ଶୁଣି ଲୋକମାନେ ଥରି ଉଠିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଏପରି ଏକ ବଗିଚା ଅଛି ଯେଉଁଠାକୁ ଗଲେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜୀବନ୍ତ ଫେରି ନଥାଏ। ଏଠାକୁ ଯାଇ ନିଃଶ୍ୱାସ ନେବା ମାତ୍ରେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନ ଚାଲିଯାଏ। ଏହି ବଗିଚାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକୁଟିଆ ଯିବାକୁ କେବେବି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇନଥାଏ। ଏଠାକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ସବୁବେଳେ ଗାର୍ଡ ନେଇକି ଯାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏକାକୀ ବଗିଚା ଭିତରକୁ ଚାଲିଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଜୀବିତ ଫେରି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ନର୍ଥମ୍ବର୍ଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ବଗିଚାର ନାମ ହେଉଛି ‘ଅଲନ୍ୱିକ୍ ପଏଜନ୍ ଗାର୍ଡେନ୍’। ଏହାକୁ ‘ବିଷାକ୍ତ ବଗିଚା’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ‘ଅଲନ୍ୱିକ୍ ପଏଜନ୍ ଗାର୍ଡେନ୍’ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ବଗିଚା ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି, ଏହି ବଗିଚା ଇଂଲଣ୍ଡର ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦର ଆକର୍ଷଣ ଅଟେ। ଏହି ବଗିଚାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ଏକ କଳା ଲୁହା କବାଟ ଲଗା ଯାଇଛି। ଏହି ଦ୍ୱାରରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଲେଖା ହୋଇଛି ଯେ ଫୁଲକୁ ସୁଙ୍ଘିବା ବା ତୋଳିବା ନିଷେଧ। ପ୍ରବେଶ ପଥରେ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଚେତାବନୀ ମଧ୍ୟ ଲେଖାଯାଇଛି ଏବଂ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ ୭୦୦ ବିଷାକ୍ତ ଉଦ୍ଭିଦ ଅଛି। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ବିଷାକ୍ତ ଫୁଲଗୁଡିକ ରାଜ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଉଦ୍ୟାନକୁ ଆସିବା ପରେ ରହସ୍ୟମୟ ଭାବରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି।

Comments are closed.