ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଜେଲ! ଯେଉଁଠାରେ ବାସ କରନ୍ତି ନରଭକ୍ଷୀ, ମିଳିଥାଏ ଏପରି ଦଣ୍ଡ

ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କୁ ରଖିବା ପାଇଁ ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ଜେଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଜେଲଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ, ଯାହା ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରାଣ କମ୍ପି ଉଠିବ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ କାରାଗାର ବିଷୟରେ କହିବୁ | ଏମାନେ ସମସ୍ତେ ବିଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ନର୍କ ଭଳି ହୋଇଥାଏ|

ଗିଟାରାମା ଜେଲ

ପୂର୍ବ ଆଫ୍ରିକାରେ ଅବସ୍ଥିତ ରୁୱାଣ୍ଡା ଦେଶରେ ଗିଟାରାମା କାରାଗାର ଅବସ୍ଥିତ | ଏହି କାରାଗାରକୁ ପୃଥିବୀର ନର୍କ କୁହାଯାଏ | ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଜେଲରେ ଥିବା କଏଦୀମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏଠାରେ ବନ୍ଦୀମାନେ ମଣିଷ ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ପଶୁ ଭଳି। ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଯେକୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହି କାରାଗାରରେ କଏଦୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ଅମାନୁଷିକ ଢଙ୍ଗରେ ପିଟାଯାଏ ଯାହା ସାଧାରଣ ଅଟେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫାଇଟ ମଧ୍ୟ ହୁଏ, ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ ଅନେକ ଥର ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ନରଭକ୍ଷୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଅନେକ ଥର ସେ ଅନ୍ୟ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ଖାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଟେଡମୋର ମିଲିଟାରୀ ଜେଲ

ସିରିଆରେ ଅବସ୍ଥିତ ଟେଡମୋର ମିଲିଟାରୀ ଜେଲ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଆଇଏସ୍ ଏହାକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିଦେଇଛି। ଆମ୍ନାଷ୍ଟେ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ସହିତ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ଜଣେ କଏଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗାର୍ଡମାନେ ଜେଲରେ ଥିବା ଅସଂଖ୍ୟ ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କୁ ଅମାନୁଷିକ ଭାବରେ ମାଡ ମାରୁଥିଲେ।

ଏହା ସହିତ କଏଦୀମାନଙ୍କୁ ଦଉଡ଼ିରେ ଟାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଉଥିଲା ଏବଂ ଟେଡମୋର ମିଲିଟାରୀ ଜେଲରେ ବାଡ଼ିରେ ପିଟାଯାଉଥିଲା। ନିର୍ଯାତନାରେ କ୍ଳାନ୍ତ ହୋଇ ବନ୍ଦୀମାନେ ନିଜେ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ଭିକ୍ଷା କରୁଥିଲେ। ଆମ୍ନାଷ୍ଟେ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଦ୍ବାରା ୨୦୦୧ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏକ ସମୟରେ ଏଠାରେ କିଛି ମିନିଟରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

ସବାନେଟା କାରାଗାର

ଭେନେଜୁଏଲାର ଲା ସାବାନେଟା ଜେଲ ଦୁନିଆରେ ବହୁତ କୁଖ୍ୟାତ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଏଠାରେ ଥିବା ପୋଲିସ କଏଦୀମାନଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ନେଇଥାଏ ଏବଂ ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଶୋଇବା ପାଇଁ କୋଠରୀ ଏବଂ ଶଯ୍ୟା ଦେଇଥା’ନ୍ତି | ଏହି ଜେଲରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ କଏଦୀଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଛି | ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଜେଲ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ୩୫୦୦ କଏଦୀ ରହୁଥିବାବେଳେ କେବଳ ୭୦୦ କଏଦୀଙ୍କ ରହିବା ସ୍ଥାନ ଥିଲା | ଏହି ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ସେଠାରେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଯୁଦ୍ଧର ଖବର ମଧ୍ୟ ଥିଲା | ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ହିଂସା ଘଟିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ସମୁଦାୟ ୬୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

କନ୍ସେନଟ୍ରେସନ କ୍ୟାମ୍ପ

ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ଅବସ୍ଥିତ କନ୍ସେନଟ୍ରେସନ କ୍ୟାମ୍ପ ବିଷୟରେ କାହାରି ପାଖରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ସର୍ବଦା ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଏ | କୁହାଯାଏ ଯେ ୨୦୧୨ ମସିହାରେ କ୍ୟାମ୍ପ (କ୍ୟାମ୍ପ ୨୨) ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ଏକ ଗୁଜବ ବୋଲି କୁହନ୍ତି | ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଶିବିରରେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କଏଦୀଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଥିଲା। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ। ଏକ ଛୋଟ ଭୁଲ ମଧ୍ୟ, ସମଗ୍ର ପରିବାରକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା | ସେ ଜୀବିତ ନା ମୃତ ତାହା ମଧ୍ୟ ଜଣା ପଡି ନଥିଲା।

Comments are closed.