World Vegetarian Day 2020: ଶାକାହାରୀ ହୋଇଥିଲେ ଭୁଲରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ୮ଟି ଭୁଲ, ହୋଇପାରନ୍ତି ବେମାର

ଅକ୍ଟୋବର ୧ ତାରିଖରେ ବିଶ୍ୱ ଶାକାହାରୀ ଦିବସ (World Vegetarian Day)ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ଏହାର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବା | ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ଅଟେ | ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟ ସୁଗର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ, ହୃଦରୋଗକୁ ରୋକିଥାଏ ଏବଂ କେତେକ କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

ତଥାପି, ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏକ ସହଜ କାମ ନୁହେଁ | କେତେକ ଲୋକ ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଭୁଲ ଧାରଣା ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧରେ, ସେମାନେ ଏପରି କିଛି ଭୁଲ କରନ୍ତି ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ବିଷୟରେ |

ଶାକାହାରୀ ଲୋକମାନେ ଭେଜ ଖାଇବାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥକର ବୋଲି ବିଚାର କରନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ଏହା ଜରୁରୀ ହୋଇନଥାଏ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଶାକାହାରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାଦାମ କ୍ଷୀର ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ | ଏହି କ୍ଷୀରରେ କ୍ୟାଲୋରୀ କମ୍ ଏବଂ ଅନେକ ଜରୁରୀ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ମିଳିଥାଏ, ତଥାପି ଗାଇ କ୍ଷୀର ଅପେକ୍ଷା ଏହା ଅଧିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ନୁହେଁ | ସେହିଭଳି, ଭେଜ୍ ବର୍ଗର୍ ଏବଂ ନଗୋଟସ୍ ପରି ପ୍ରୋସେସଡ୍ ଭେଜ୍ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ନନଭେଜ୍ ଅପେକ୍ଷା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ନୁହେଁ | ଶାକାହାରୀ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥରେ କ୍ୟାଲୋରୀ ଏବଂ ଏଥିରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଫାଇବର ମଧ୍ୟ କମ୍ ମିଳିଥାଏ |

ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ତିଆରି ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ବି୧୨ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହି ଭିଟାମିନ୍ ପ୍ରାୟତ ପଶୁଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟରେ ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ଏହି ଭିଟାମିନ୍ ର ଅଭାବ ପ୍ରାୟତ ଶାକାହାରୀମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ | ଭିଟାମିନ୍ ବି୧୨ ର ଅଭାବ ଥକାପଣ ଏବଂ ସ୍ମୃତି ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ତଥାପି, ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟରେ କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ବି୧୨ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ | ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଫର୍ଟିଫାଏଡ ଖାଦ୍ୟ, ଦହି, ଓଟମିଲ୍ ଏବଂ ସୋୟା ଉତ୍ପାଦ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ତେବେ ଆପଣ ଭିଟାମିନ୍ ବି୧୨ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ |

ଲୋକମାନେ ସାଣ୍ଡୱିଚ୍, ସାଲାଡ୍, ପାସ୍ତା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷରେ ଚିଜ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ଭୁଲ ଧାରଣା ରହିଛି ଯେ ଯେ ମାଂସ ଅପେକ୍ଷା ଚିଜ୍ ଅଧିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର | ଯଦିଓ ଚିଜ୍ ରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ମିଳିଥାଏ, ତଥାପି ଏହା ମାଂସରେ ମିଳୁଥିବା ପୁଷ୍ଟିକର ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିପାରିବ ନାହିଁ | ଚିଜ୍ ର ମାଂସ ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ ଏବଂ ଏଥିରେ ଅଧିକ କ୍ୟାଲୋରୀ ଥାଏ | ଚୀଜ ବଦଳରେ ଆପଣ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଉଦ୍ଭିଦଜାତ ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଅଧିକାଂଶ ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟରେ କ୍ୟାଲୋରୀ ମିଳିଥାଏ | ଲୋକମାନେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ଶରୀର ପାଇଁ କମ୍ କ୍ୟାଲୋରୀ ଠିକ୍ କିନ୍ତୁ ଏହା ନୁହେଁ | ଶରୀରରେ ସନ୍ତୁଳିତ ପରିମାଣର କ୍ୟାଲୋରୀ ରହିବା ଜରୁରୀ | ଶାକାହାରୀମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅଣଶାକାହାରୀ ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ୍ କ୍ୟାଲୋରୀ ଥାଏ | କ୍ୟାଲୋରୀ ଅଭାବ ହେତୁ ଶରୀରରେ ଥକ୍କା ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତା ଦେଖାଦେଇଥାଏ | ଅତ୍ୟଧିକ କମ୍ କ୍ୟାଲୋରୀ ହେତୁ ଶରୀରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥାଏ |

ବିଶେଷ କରି ଶାକାହାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଶାକାହାରୀମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଧିକ ଫାଇବର ଥାଏ | ଅଧିକ ଫାଇବର ଖାଉଥିବା ଲୋକମାନେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି କାରଣ ଜଳ ଫାଇବରକୁ ହଜମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଜଳ ଅଭାବ ହେତୁ ଶାକାହାରୀ ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ ଗ୍ୟାସ ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ |

ଆଇରନ ସମେତ ସମସ୍ତ ଜରୁରୀ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମାଂସରେ ମିଳିଥାଏ | ମାଂସରେ ହିମ ଆଇରନ୍ ଥାଏ ଯାହା ଶରୀରରେ ସହଜରେ ହଜମ ହୋଇଥାଏ ଯେତେବେଳେ ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟରେ ଏହା ହୁଏ ନାହିଁ | ଅଣ-ହିମ ଆଇରନ ଉଦ୍ଭିଦ ଭିତ୍ତିକ ଖାଦ୍ୟରେ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଶରୀରରେ ସହଜରେ ଶୋଷିତ ହୋଇନଥାଏ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଆଇରନର ଅଭାବ ରହିଥାଏ | ଏହା ଅଭାବରୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଏବଂ ଥକ୍କା ଭଳି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ | ଆଇରନ ପାଇଁ, ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ମସୁର ଡାଲି, ଡାଲି, ବାଦାମ, ଓଟସ୍ ଏବଂ ସବୁଜ ପନିପରିବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ |

ହାଡ ଏବଂ ଦାନ୍ତ ପାଇଁ କ୍ୟାଲସିୟମ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ସହିତ ଶରୀରର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରେ | କ୍ୟାଲସିୟମର ଅଭାବରେ ଅଷ୍ଟିଓପୋରୋସିସ୍ ହୋଇପାରେ | ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଅଧିକ ରହିଥାଏ | ଯେଉଁମାନେ ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଅଭାବ ଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ କ୍ଷୀର ପିଇବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ରୋକୋଲି, ବାଦାମ, କମଳା ଏବଂ ଡିମ୍ବିରି(Fig) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ |

ଆପଣ ଘରର ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି କିମ୍ବା ବାହାରେ କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଭୋଜନ ଯୋଜନା ଆବଶ୍ୟକ | ଶାକାହାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟଗୁଡିକରେ ବହୁତ ସୀମିତ ବିକଳ୍ପ ଅଛି | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ ପୂର୍ବରୁ ଯୋଜନା କରିବା, କ’ଣ ଖାଇବା ସ୍ଥିର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ଏକ ନୂତନ ଶାକାହାରୀ ଭୋଜନ ପାଇଁ ଏକ ରେସିପି ଖୋଜନ୍ତପ ଏବଂ ଏହାକୁ ନିଜେ ରାନ୍ଧିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ |

Comments are closed.