World Cancer Day 2021: ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ରୋଗର ଏହି ଲକ୍ଷଣକୁ ଆଦୌ କରନ୍ତୁନି ଅଣଦେଖା, ବଢ଼ାଇପାରେ ସମସ୍ୟା

କ୍ୟାନ୍ସର ବା କର୍କଟ ରୋଗ ଅନେକ ପ୍ରକାରର, ଯେଉଁଥିରୁ ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଦୁନିଆରେ ଅଧିକାଂଶ ମୃତ୍ୟୁ ଏହି କର୍କଟ କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସିଗାରେଟ ଟାଣିବା ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ରୋଗର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ତଥାପି, ଏହାର ଅନେକ କାରଣ ଅଛି | ଏହି କର୍କଟକୁ ‘ସାଇଲେଂଟ କିଲର’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, କାରଣ ଏହା ଶରୀରକୁ ଅତି ଶାନ୍ତ ଉପାୟରେ କବ୍ଜା କରିବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ମଣିଷର ଜୀବନ ନେଇଯାଏ |ତେବେ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଜାଣିପାରିଲେ ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିପାରିବ ।

ଫୁସଫୁସ କର୍କଟର ପ୍ରକାର

କର୍କଟ କୋଷର ଆକାର ଏବଂ ଆକୃତି ଉପରେ ଆଧାର କରି ଫୁସଫୁସ କର୍କଟକୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି, ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ସ୍ମଲ ସେଲ ଲଙ୍ଗ୍ କ୍ୟାନ୍ସର ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ନନ୍-ସ୍ମଲ ସେଲ ଲଙ୍ଗ କ୍ୟାନ୍ସର| ଯଦିଓ ଏହି ଉଭୟ ପ୍ରକାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ, କିନ୍ତୁ ସ୍ମଲ ସେଲ ଲଙ୍ଗ୍ କ୍ୟାନ୍ସର ଏଥିରେ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କାରଣ ଏହା ନନ୍ ସ୍ମଲ ସେଲ ଲଙ୍ଗ୍ କ୍ୟାନ୍ସର ଅପେକ୍ଷା ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର ହୁଏ |

ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ରୋଗର କାରଣ

ସିଗାରେଟ୍ ଟାଣିବା କିମ୍ବା ତମାଖୁ ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରଦୂଷଣ ମଧ୍ୟ ଏହି କର୍କଟ ରୋଗର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ଅଟେ | ପ୍ରକୃତରେ, କାରଖାନା କିମ୍ବା ଡିଜେଲ ଯାନରୁ ବାହାରୁଥିବା ଧୂଆଁରେ ବେନଜେନ ଗ୍ୟାସ୍ ଥାଏ, ଯାହା ବାୟୁକୁ ପ୍ରଦୂଷିତ କରିଥାଏ | ଏଥିରୁ ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ |

ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ

-ଅନେକ ସପ୍ତାହ ଧରି ଲଗାତର କାଶ ହେବା
-କାଶରେ ରକ୍ତ ପଡ଼ିବା
-ଥକ୍କାପଣ ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଭାରୀ ହେବା
-ଛାତି ଟାଣ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବା
-କ୍ରମାଗତ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇବା

ଫୁସଫୁସ କର୍କଟକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଉପାୟ

-ତମାଖୁ ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା ସିଗାରେଟ୍ ଟାଣନ୍ତୁ ନାହିଁ |
-କାରଖାନା କିମ୍ବା ଡିଜେଲ ଯାନରୁ ଧୂଆଁ ବାହାରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ |
-ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ |
-କମ୍ ଚର୍ବି ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଫାଇବର ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ନିଅନ୍ତୁ |
ତାଜା ଫଳ ଖାଆନ୍ତୁ |
-ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ଅସୁବିଧା କିମ୍ବା ଲକ୍ଷଣ ଦେଖୁଥାନ୍ତି ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ନିଶ୍ଚିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ |

Comments are closed.