ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣରୁ ବଢ଼ିବ କରୋନା ଭାଇରସର ବିପଦ, ଏମସ ଡାଇରେକ୍ଟରଙ୍କ ଚେତାବନୀ

0

ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶୀତ ଋତୁରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ। ଏଥି ସହିତ AIIMS ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡା ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ ଏବେ ଆଉ ଏକ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତର ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଦୂଷଣରେ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେଲେ କରୋନା ରୋଗ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ ।

ଡାକ୍ତର ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଏମ ୨.୫ ସ୍ତରର ପ୍ରଦୂଷଣରେ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେଲେ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂଖ୍ୟା ୮-୯ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ। କରୋନା ସହିତ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧି ଫୁସଫୁସ ଏବଂ ଶ୍ୱାସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇପାରେ | ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଡକ୍ଟର ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶୀତ ଋତୁରେ ଲୋକମାନେ ବହୁତ ସତର୍କ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଚୀନ୍ ଏବଂ ଇଟାଲୀର ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ପିଏମ ୨.୫ ସ୍ତର ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ସେଠାରେ କରୋନା ମାମଲାରେ ଅତି କମରେ ୮-୯% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ୨୨ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଚାଇନା ଏବଂ ୟୁରୋପରେ ଲକ୍ଡାଉନ୍ କାରଣରୁ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣର ହ୍ରାସ ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ଲାନସେଟ୍ ପତ୍ରିକାରେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା | ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣର କ୍ରମାଗତ ହ୍ରାସ କେବଳ କରୋନା ନୁହେଁ ଶ୍ବାସକ୍ରିୟା ରୋଗ ସହ ଜଡିତ ଭବିଷ୍ୟତର ମହାମାରୀରେ ମୃତ୍ୟୁହାର ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଡକ୍ଟର ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଫୁସଫୁସରେ ପ୍ରଦାହ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏବଂ SARS-COV-2 ମଧ୍ୟ ଫୁସଫୁସକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ଯାହା ମୁଖ୍ୟତ ପ୍ରଦାହ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ ଭାରତର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଦୂଷଣର ମାତ୍ରା ଅଧିକ, ସେଠାରେ ଗୁରୁତର ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ। ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଏବଂ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପାଳନ ଏବଂ ହାତ ସଫା କରିବା ପରି ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ କୁହାଯାଉଛି |

ଡାକ୍ତର ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି, ଶୀତ ଋତୁରେ ଆମ ଘରେ ରହିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି। ଘରେ ଅଧିକ ଲୋକ ରହୁଥିବାରୁ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଜଣଙ୍କଠୁ ଅନ୍ୟକୁ ସହଜରେ ବ୍ୟାପିପାରେ | ଶ୍ବାସକ୍ରିୟା ଭାଇରସ ମଧ୍ୟ ଶୀତରେ ସହଜରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ | ତେଣୁ ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ |

ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ସଂକ୍ରମଣ ଉପରେ ଆମର ନୀରିକ୍ଷଣ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଇନଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ଭଳି ରୋଗ ଭାରତରେ ଦୁଇଥର, ମୌସୁମୀରେ ଏବଂ ଥରେ ଥଣ୍ଡା ସମୟରେ ହୁଏ। କରୋନା ଭାଇରସ ମଧ୍ୟ ଏକ ଶ୍ବସନ ଭାଇରାଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଅଟେ ଏବଂ ଇନଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ପରି ଆଚରଣ କରିଥାଏ | ମାସ୍କ, ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ଏବଂ ହାତର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଏହାକୁ ୩୦ ରୁ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ |

କରୋନା ଟିକାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇ ଡକ୍ଟର ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ଦେବାରେ ସମାନତା ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଟିକା ଉପରେ ପ୍ରାଥମିକତା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉପାୟରେ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଯେଉଁମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଅଧିକ ଥାଏ କିମ୍ବା ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ କାରଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୃତ୍ୟୁକୁ ରୋକିବା ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.