ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ଘର କିଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଏହିସବୁ କଥାପ୍ରତି ରଖନ୍ତୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ

ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷ ଏକ ଛୋଟ ହେଉ ପଛେ କିନ୍ତୁ ନିଜର ଏକ ଘର ପାଇବାକୁ ଚାହିଁଥାନ୍ତି | ନିଜର ଏକ ଘର ହେଉଛି ଯେକୌଣସି ମଣିଷ ପାଇଁ ସ୍ୱପ୍ନ | ଲୋକମାନେ ସୁଖ ଏବଂ ଅନେକ ସ୍ୱପ୍ନ ଏବଂ ଆଶା ସହିତ ନୂତନ ଘର କିଣନ୍ତି ଏବଂ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଜୀବନ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉ | ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଘର ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉ, ତେବେ ଘର କିଣିବା ସମୟରେ କିଛି ଜିନିଷକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏକ ନୂତନ ଘର କିମ୍ବା ଜମି କିଣିବାବେଳେ କେଉଁ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଜିନିଷକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ |

ଯଦି ଆପଣ ଜମି କିଣୁଛନ୍ତି, ତେବେ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଜମିଟି ଅତ୍ୟଧିକ ଜଳ ଶୋଷଣ କରୁଥିବା କିମ୍ବା ପଥୁରିଆ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହିପରି ଜମିରେ ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଲେ ଘରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସ୍ଥିରତା ଏବଂ ଅନିଶ୍ଚିତତା ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଥାଏ |

ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଘର କିଣୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଦେଇ ଯାଇଥାଏ | ତେବେ ମାନସିକ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଏହା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ | ଏହାଠାରୁ ଅଳ୍ପ ଦୂରରେ ଘର ନିର୍ମାଣ କରିବା ଭଲ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଫାର୍ମ ହାଉସ୍ କିମ୍ବା ବହୁତ ବଡ କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ବହୁ ଯାତାୟାତ ଥିବା ରାସ୍ତା ନୀକଟରେ ନିର୍ମାଣ କରିପାରିବେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଛକ ଏବଂ ଛକ ନିକଟରେ କେବେବି ଘର ନେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହିପରି ଘରେ ଭୟଙ୍କର ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ନିର୍ମିତ ହୋଇଥାଏ |

ଯଦି ଦୁଇଟି ବଡ ଘର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୁଳନାତ୍ମକ ଭାବରେ ବହୁତ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ପ୍ଲଟ୍ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ କିଣିବା ଭଲ ନୁହେଁ | ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ଆପଣ ସେହି ଘରଠାରୁ ଅଧିକ ଉଚ୍ଚ କରି ଘର ନିର୍ମାଣ କରିପାରିବେ |

ଘର କିଣିବା ସମୟରେ ଦିଗର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ | ଉତ୍ତର ମୁହାଁ ହୋଇଥିବା ଘରଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଉତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏକ ବର୍ଗାକୃତି କିମ୍ବା ଆୟତାକାର ଘରକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ପଞ୍ଚମୁଖି କିମ୍ବା ଷଡ଼ଭୁଜାକୃତି ଘର ନେବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ |

Comments are closed.