ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ କାହିଁକି ଆସିଥାଏ ଅତ୍ୟଧିକ ନିଦ୍ରା ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାରଣ

ଅଫିସ୍ ହେଉ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ହେଉ କିମ୍ବା କୌଣସି ପାର୍ଟୀ, ଯଦି ଆମେ ଟିକେ ଭାରୀ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉ, ତେବେ ଆମ ମନ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଘରେ ଆରାମଦାୟକ ଶଯ୍ୟା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପରେ ଏହା ଅଧିକ ଅନୁଭବ ହୁଏ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଅଫିସରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପରେ ହାଇ ମାରୁଥିବାର ଦେଖାଯାଏ, କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଅନେକ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଶୋଇପଡ଼ନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଚିନ୍ତା କରିବାର କଥା ହେଉଛି ରାତିରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଦ ଶୋଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଆମେ କାହିଁକି ନିଦ୍ରା ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଉ | ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ଏହା ପଛର କାରଣ କ’ଣ ହୋଇପାରେ? ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଏହା କେବଳ ଅଳସୁଆମି କିମ୍ବା ଏହା ପଛରେ କୌଣସି କାରଣ ଅଛି କି?

ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଆସିଥିବ ଯେ ଆମେ ଶକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଥାଉ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖାଇବା ପରେ ଆମେ କାହିଁକି ହତାଶ ଏବଂ ନିଦ୍ରା ଅନୁଭବ କରୁ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଫୁଡ୍ ମାର୍ବଲ୍ ନାମକ ଏକ କମ୍ପାନୀ ଗବେଷଣା କରିଛି, ଯାହା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ କିଛି ତଥ୍ୟ ବାହାରିଛି |

ଖାଇବା ପରେ ତୁମକୁ ଅଳସୁଆ ଏବଂ ନିଦ୍ରା ଅନୁଭବ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ତଥ୍ୟଗୁଡିକ ଦାୟୀ | ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଆମେ ଖାଉଥିବା ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆମ ଶୋଇବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ |

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ପୋଷଣ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡା କ୍ଲେୟାର ସର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଆମର ଅନ୍ତନଳୀ ଏବଂ ସମଗ୍ର ଶରୀର କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ବାସ୍ତବରେ, ଅଧିକ ସୁଗାରଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ, ଆମ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିଯାଏ ଏବଂ ତାପରେ ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆମେ କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରୁ |

ତଥାପି, ଆମର ହରମୋନ୍ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଆମ ଶରୀରରେ ସେରୋଟୋନିନ୍ (ଭଲ ହରମୋନ୍ ଅନୁଭବ) ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିବାକୁ ଲାଗେ | ଏହିପରି ଭାବରେ ଆମେ ଶୋଇବା ଆରମ୍ଭ କରୁ | ଏକ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ସେରୋଟୋନିନ୍ ହରମୋନ୍ ଖାଇବା ପରେ ଅଳସୁଆମି ସହିତ ଜଡିତ |

ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଡକ୍ଟର ସର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ରାଇପଟୋଫାନ୍ ନାମକ ଆମିନୋ ଏସିଡ୍ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମକୁ ଅଧିକ ନିଦ ଆସିଥାଏ | ସାଧାରଣତଃ ଏହି ଏସିଡ୍ ପନିର, ଅଣ୍ଡା, ଟୋଫୁ ପରି ଉଚ୍ଚ ପ୍ରୋଟିନ୍ ପଦାର୍ଥରେ ଥାଏ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯେଉଁ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକରେ ମେଲାଟୋନିନ୍ ଅଧିକ ମିଳିଥାଏ | ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ନିଦ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ଯଦି ହାଇ ଫାଇବର ଖାଦ୍ୟ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ ଶୋଇବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ଥାଏ | ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦିଓ ଖାଦ୍ୟ ଅଧିକ ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଳସୁଆମି ଏବଂ ସୁସ୍ତି ଅନୁଭବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ |

Comments are closed.