ନିଜ ଭଉଣୀ ଶୁର୍ପଣଖା ଦ୍ବାରା କାହିଁକି ଅଭିଶପ୍ତ ହୋଇଥିଲା ରାବଣ ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାହାଣୀ

0

ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଭଗବାନ ରାମ ରାବଣକୁ ବଦ୍ଧ କରିଥିଲେ। ତଥାପି, ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ରାବଣର ଏହି ଭାଗ୍ୟ ପଛରେ ଥିଲା ସେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ପାଇଥିବା ଅଭିଶାପ | ରାବଣ ସାରା ଜୀବନ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅନେକ ଲୋକ ତାକୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ତାକୁ ଏବଂ ତାର ସମସ୍ତ ପରିବାରକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିଦେଲା | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ରାବଣକୁ କେବେ ଓ କିଏ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ |

ରଘୁବଂଶୀ ଅନରଣ୍ୟଙ୍କ ଅଭିଶାପ- ରଘୁବଂଶରେ ଅନରଣ୍ୟ ନାମକ ଜଣେ ରାଜା ଥିଲେ | ଯେତେବେଳେ ରାବଣ ବିଶ୍ୱ ବିଜୟରେ ବାହାରକୁ ଆସିଲା, ସେତେବେଳେ ତାର ଏବଂ ରାଜା ଅନରଣ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା। ଇଲୁସ୍ ଯୁଦ୍ଧରେ ରାଜା ଅନରଣ୍ୟଙ୍କ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ସେ ରାବଣକୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ।

ନନ୍ଦୀଙ୍କ ଅଭିଶାପ- ଥରେ ରାବଣ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ କୈଳାସ ପର୍ବତକୁ ଯାଇଥିଲା | କୈଳାସରେ ରାବଣ ନନ୍ଦୀଙ୍କୁ ଶିବଙ୍କ ବାହନ ନନ୍ଦୀଙ୍କୁ ପରିହାସ କରିଥିଲା। ରାବଣ ଜାଣି ନଥିଲା ଯେ ନନ୍ଦୀ ଜଣେ ସାଧାରଣ ବୃଷଭ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ଅପାର ଶକ୍ତି ରହିଛି | ନିଜକୁ ପରିହାସ କରାଯାଇଥିବାରୁ ଏଥିରେ ରାଗିଯାଇ ନନ୍ଦୀ ରାବଣକୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ।

ମହିଳାଙ୍କ ଅଭିଶାପ- ଥରେ ରାବଣ ତାର ପୁଷ୍ପକ ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲା, ତା’ପରେ ସେ ଏକ ସୁନ୍ଦର ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଦେଖିଲା | ମହିଳା ଜଣକ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଥିଲେ। ରାବଣ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରୁନଥିଲା। ସେ ମହିଳାଙ୍କ କେଶ ଟାଣି ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସହିତ ଚାଲିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଲା। ମହିଳା ଜଣକ ସେଠାରେ ଜୀବନ ତ୍ୟାଗ କରି ରାବଣକୁ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ।

ନଳକୁବେରଙ୍କ ଅଭିଶାପ- ରାବଣ ପୁରା ଦୁନିଆକୁ ଜୟ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ସ୍ୱର୍ଗ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲା | ସେଠାରେ ରାବଣ ରମ୍ଭା ନାମକ ଅପସରା ଦ୍ୱାରା ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା | ରମ୍ଭା ରାବଣଙ୍କ ବଡ ଭାଇ କୁବେରଙ୍କ ପୁଅ ନାଳକୁବେରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ରମ୍ଭାଙ୍କ ଚେତାବନୀ ପରେ ମଧ୍ୟ ରାବଣ କର୍ଣ୍ଣପାତ କରିନଥିଲେ ଏବଂ ସେ ରମ୍ଭାଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ନଳକୁବେର ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ, ସେ ବହୁତ ରାଗିଯାଇ ରାବଣକୁ ଅଭିଶାପ ଦେଲେ |

ଶୁର୍ପଣଖାର ଅଭିଶାପ- ରାବଣ ମଧ୍ୟ ତାର ପ୍ରିୟ ଭଉଣୀ ଶୁର୍ପଣଖା ଦ୍ୱାରା ଅଭିଶାପ ପାଇଥିଲା | ଶୁର୍ପଣଖାର ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ନାମ ବିଦ୍ୟୁତଜିହ୍ବା ଥିଲା ଏବଂ ସେ ରାଜା କାଳ୍କେୟଙ୍କର ସେନାପତି ଥିଲେ। କାଳ୍କେୟଙ୍କ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧରେ, ରାବଣ ବିଦ୍ୟୁତଜିହ୍ବାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲା, ଯେଉଁଥିରେ
କ୍ରୋଧିତ ଶୁର୍ପଣଖା ରାବଣକୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲା |

ମାୟାଙ୍କ ଅଭିଶାପ- ରାବଣ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ବଡ଼ ଭଉଣୀ ମାୟା ଉପରେ ଖରାପ ନଜର ରଖିଥିଲା | ମାୟାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଶମ୍ଭର ବୈଜୟନ୍ତପୁରର ରାଜା ଥିଲେ। ଦିନେ ରାବଣ ଶମ୍ଭରଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଇ ମାୟାଙ୍କୁ ନିଜ ମାୟା ଜାଲରେ ପକାଇଲେ। ଯେତେବେଳେ ଶମ୍ଭର ଏହା ଜାଣିଲେ, ସେ ରାବଣକୁ କାରାଗାରରେ ବନ୍ଦୀ କଲେ | ସେତେବେଳେ ରାଜା ଦଶରଥ ରାବଣ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଯୁଦ୍ଧରେ ଶମ୍ଭରଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ମାୟା ନିଜ ଜୀବନ ତ୍ୟାଗ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ରାବଣ ମାୟାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସହ ଚାଲିବାକୁ କହିଲା | ତା’ପରେ ମାୟା ରାବଣକୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇ କହିଲେ ଯେ ତୁମର ଲୋଭ ଯୋଗୁଁ ମୋ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି |

Leave A Reply

Your email address will not be published.