କରୋନା ଟିକାକୁ ନେଇ ଥିବା ଆଶାକୁ ଡବ୍ଲୁଏଚଓର ବଡ଼ ଝଟକା, କହିଲେ ଟିକାର କୌଣସି ଗ୍ୟାରେଂଟି ନାହିଁ

ଦୁନିଆକୁ କରୋନା ଭାଇରସ କବଳରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଏକ ଆଦର୍ଶ ଟିକାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି | ଏହି ସମୟରେ, WHO (ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ) ମୁଖ୍ୟ ଟ୍ରେଡୋସ୍ ଆଡନୋମ୍ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ପାଇଁ ଯେଉଁ ଟିକାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ କାମ ଜାରି ରହିଛି, ସେ ଟିକାଗୁଡ଼ିକ କାମ କରିବ କି ନାହିିଁ ତାର (କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟିକା) କୌଣସି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

WHO ମୁଖ୍ୟ ଏକ ଭିର୍ଚୁଆଲ୍ ପ୍ରେସ୍ ବ୍ରିଫିଂ ବୈଠକରେ କହିଛନ୍ତି ସେ ‘ଆମେ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେଇପାରୁନାହୁଁ ଯେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବିକଶିତ ହେଉଥିବା ଟୀକା ପ୍ରକୃତରେ କାମ କରିବ | ଆମେ ଏକ ନିରାପଦ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟିକା ପାଇବୁ ବୋଲି ଆମର ଅଧିକ ଆଶା ରହିଛି ।

ଏହି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ଟିକା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଉପରେ କାମ ଚାଲିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। WHO ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ‘କୋଭିଡ -୧୯ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ଟିକା ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ଲିନିକାଲ ଏବଂ ପ୍ରି-କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଅଛି। ଟିକା ଉତ୍ପାଦନର ଇତିହାସ ଆମକୁ କହିଥାଏ ଯେ କିଛି ଟିକା ସଫଳ ଏବଂ କିଛି ବିଫଳ ହୁଏ |

ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ WHO ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଆଲାଇନ୍ସ ଗ୍ରୁପ୍, ଗାଭି ଏବଂ ଏପିଡେମିକ୍ସ ପ୍ରିପେୟାର୍ଡନେସ ଇନୋଭେସନ୍ ପାଇଁ (CEPI) ର ସହଯୋଗରେ ଏକ ମେକାନିଜମର ବିକାଶ କରିଛି | ଯାହା ଦ୍ବାରା ଭବିଷ୍ୟତରେ ଅଭାବୀ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ସମାନ ଭାବରେ ଟିକା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ | WHO ଏହାର ଯୋଜନାକୁ ‘କୋଭାକ୍ସ୍’ ନାମରେ ନାମିତ କରିଛି |

WHO ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ‘କୋଭାକ୍ସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାର କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ଟିକା ବିକାଶରେ ବିସ୍ତାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ବରଂ ସେମାନଙ୍କ ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଶୀଘ୍ର ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟିକା ପାଇପାରିବେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ। ଆହୁରି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, କୋଭାକ୍ସ ସୁବିଧା ହେଉଛି ଏଭଳି ଏକ ମେକାନିଜମ ଯାହା ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ସମନ୍ୱୟକୁ ବହୁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ।

ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ମନେ ପକାଇ ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘କୋଭିଡ -୧୯ ର ଚିକିତ୍ସା ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଦୌଡ଼ ଏକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ନୁହେଁ। କୋଭାକ୍ସ୍ ସୁବିଧା ମହାମାରୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ, ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାରରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ | ଏହା ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିବ ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ର ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଏକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ସହଯୋଗ |

ଅନେକ ଦେଶ କରୋନା ଭାଇରସର ଟିକା ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଆଗକୁ ବଢ଼ୁଛନ୍ତି, WHO ମୁଖ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ମିଳିତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ପାଇଁ ଏହା କରିବା ସମସ୍ତ ଦେଶର ହିତରେ | ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ତିନି କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ଭୟଙ୍କର ମହାମାରୀର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି।

Comments are closed.