ଧଳା କେଶରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି? ତେବେ ଟ୍ରାଏ କରନ୍ତୁ ଏହି ସହଜ ଟିପ୍ସଗୁଡିକ

ଆଜିର ସମୟରେ ସମସ୍ତେ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଦୂଷଣ, ଆଧୁନିକତା, ବୟସ ଏବଂ ଆଜିର ଜୀବନଶୈଳୀ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଲୋକଙ୍କ କେଶ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଧଳା ହେବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ଏହା ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଗଲାଣି | ଧଳା କେଶ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନ | କେଶ ଧଳା ହେବାର କାରଣ ହେଉଛି ମେଲାନୋସାଇଟ୍ ହ୍ରାସ କିମ୍ବା ମେଲାନିନର ଉତ୍ପାଦନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି | କେରେଟିନ୍ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯାହା କେଶ ସୃଷ୍ଟି କରେ | କେରାଟିନରେ ମେଲାନିନର ଅନୁପସ୍ଥିତି କିମ୍ବା ଅଭାବ କେଶକୁ ଧଳା କରିଦିଏ | ଜେନେଟିକ୍ସ, ବୟସ ଏବଂ ଶରୀରରେ ହରମୋନାଲ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ମେଲାନିନର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ |

କେଶ କାହିଁକି ଧଳା ହୋଇଯାଏ?

ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି କେଶ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଗବେଷଣା କରୁଥିବା ଜଣେ ଆମେରିକୀୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ରଙ୍ଗ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ପିଗମେଣ୍ଟ ତିଆରି ବନ୍ଦ କରିଦିଏ, ସେତେବେଳେ କେଶ ଧଳା ହେବାକୁ ଲାଗେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରାକୃତିକ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ପେରକ୍ସାଇଡ୍ ମଧ୍ୟ କେଶରେ ଜମା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କେଶ ଧଳା ହୋଇଯାଏ | ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ କେଶ ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଧଳା ହୋଇନଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନଙ୍କର କେଶ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଧଳା ହୋଇଯାଏ |

ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ, ସାଧାରଣ ବିଶ୍ୱାସର ବିପରୀତ, ଚାପ ଏବଂ ଧଳା କେଶ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ମିଳିଲା ନାହିଁ | ଯଦିଓ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନିଜେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି କାହିଁକି କିଛି ଲୋକଙ୍କ କେଶ ଶୀଘ୍ର ଧଳା ହୋଇଯାଏ ଏବଂ କେତେକଙ୍କ ର ତାହା ହୁଏ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ ଏଥିରେ ଜେନେଟିକ୍ସର ଏକ ବଡ଼ ଅବଦାନ ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭିଟାମିନ୍ ବି -୧୨ ଅଭାବ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ପିଟୁଇଟାରି କିମ୍ବା ଥାଇରଏଡ୍ ଗ୍ରନ୍ଥି ରୋଗ ମଧ୍ୟ କେଶକୁ ଧଳା କରିପାରେ | ଏହା ସହିତ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ଦାୟୀ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବରୁ କେଶ ମଧ୍ୟ ଧଳା ହୋଇପାରେ |

ଧଳା କେଶ କଳା ହୋଇପାରିବ କି?

ଯଦି ତୁମର କେଶ ଧଳା ହୋଇଯାଇଛି ତେବେ ଏହା ଆଉ କଳା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ସେଗୁଡିକୁ ରଙ୍ଗ କରିପାରିବେ, ଯାହା ଆଜିକାଲି ପ୍ରଚଳିତ | ଆଜିକାଲି କେଶ ରଙ୍ଗ କରିବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ହୋଇଗଲାଣି। କିନ୍ତୁ ରାସାୟନିକ ରଙ୍ଗ ଏବଂ ରଙ୍ଗର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ କେଶ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ଏହା ବଦଳରେ ତୁମେ ତୁମର ଧଳା କେଶକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗ କିମ୍ବା ଅର୍ଦ୍ଧ ସ୍ଥାୟୀ ଉପାୟରେ ରଙ୍ଗ କର, ତେବେ ସେଗୁଡ଼ିକ ତୁମର କେଶକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ନାହିଁ |

କଫି ପ୍ୟାକ୍ ରୁ ଆରାମ ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତୁ

କଫିର ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗ ଧଳା କେଶକୁ କଳା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏଥିପାଇଁ ଏକ ପାତ୍ରରେ ଗୋଟିଏ କପ୍ ପାଣି ଗରମ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ଏଥିରେ ଏକ ଚାମଚ କଫି ପାଉଡର ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ପାଣି ଥଣ୍ଡା ହୋଇଯାଏ, ସେଥିରେ ହେନା ପାଉଡର ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ସମସ୍ତ କେଶରେ ଭଲ ଭାବରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ଘଣ୍ଟା ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ସାମ୍ପୁ ସହିତ କେଶ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ |

ଆଲୋ ଭେରା ଜେଲ୍

ତୁମର କେଶ ଧଳା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ମାତ୍ରେ, ଯଦି ତୁମେ ଆଲୋ ଭେରା ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କର, ତେବେ ତୁମେ ବହୁତ ଲାଭ ପାଇ ପାରିବ | ଏହି ହେୟାର ପ୍ୟାକ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ, ଆଲୋ ଭେରା ଜେଲ୍ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ମୂଳରୁ ପୁରା କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ, ଆପଣ ଏହାକୁ ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇଥର ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିବେ |

ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର

ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ରର କିଛି ପତ୍ର ନେଇ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ଦୁଇ-ତିନି ଚାମଚ ଅଅଁଳା ପାଉଡର ଏବଂ ବ୍ରାହ୍ମୀ ପାଉଡର ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ଏହି ପ୍ୟାକ୍ କୁ ମୂଳରୁ ପୁରା କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ଘଣ୍ଟା ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ପରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହି ପ୍ରତିକାର କେବଳ ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ କଳା କରିବ ନାହିଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କୁ ମୋଟା ମଧ୍ୟ କରିବ |

ପିଆଜ ରସ |

ପିଆଜ ରସରେ କାଟାଲେଜ୍ ଥାଏ, ଯାହା ମୂଳରୁ କେଶର କଳା କରିବା ପାଇଁ ଦାୟୀ ଏକ ଏନଜାଇମ୍ | ପିଆଜ ରସ ବାୟୋଟିନ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ତମ୍ବା, ଭିଟାମିନ୍ ସି, ଫସଫରସ୍, ସଲଫର୍, ଭିଟାମିନ୍ B1 ଏବଂ B6 ଏବଂ ଫୋଲେଟ୍ ର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ | ଏହା କେଶର କଳା ହେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ କେଶ ଝଡ଼ିବାକୁ ମଧ୍ୟ ରୋକିଥାଏ |

Comments are closed.