ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶରେ କେଉଁ ଫଳ ଉପକାରୀ ଏବଂ କେଉଁଟି ବଢାଇପାରେ ସମସ୍ୟା, ଜାଣନ୍ତୁ

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଶୀତଦିନେ କାଶ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ସମସ୍ୟା ଭୋଗିଥାନ୍ତି | କାଶ ହେତୁ ଖାଇବା ପିଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | କାଶ ସମୟରେ ଫଳର ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ ଅନେକ ଭୁଲ ଧାରଣା ଅଛି | ଲୋକମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି ଯେ କାଶ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ହେଲେ ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳ କିମ୍ବା ରସାତ୍ମକ ଫଳ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହା କାଶର ସମସ୍ୟାକୁ ବଢାଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି କାଶ ସମୟରେ କେଉଁ ଫଳ ଖାଇବା ଉଚିତ ଏବଂ କେଉଁ ଫଳରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାଶ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ସମୟରେ ଫଳ ଖାଇବାର ସୁବିଧା ଏବଂ ଅସୁବିଧା |

କେଉଁ ଫଳ କାଶରେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍

ଫୁଡ ଏବଂ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କାଶ ସମସ୍ୟାରେ ସାଇଟ୍ରିକ୍ ଫଳ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସାଇଟ୍ରିକ୍ ଫଳ କାମ କରେ | ସେଗୁଡିକ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କାଶ ସମସ୍ୟା କମିଯାଏ | କାଶ ପାଇଁ ଉପକାରୀ ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଏଠାରେ ଅଛି |

ଆପଲ୍

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଶ ହେଲେ ଆପଲ୍ ମଧ୍ୟ ଖାଇ ପାରିବେ। ଆପଲ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କାଶ କମିଯାଏ | ଆପଲରେ ମିଳୁଥିବା ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଭାଇରାଲ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୂର କରିଥାଏ |

କିୱି

କାଶ ସମସ୍ୟାରେ କିୱି ଖାଇବା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ | କିୱିରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ଇ ଭରପୂର ଅଟେ, ଯାହାର ଗ୍ରହଣ ଆଲର୍ଜି ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ |

କାଶରେ ଏହି ଫଳ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଏପରି କୌଣସି ଫଳ ନାହିଁ, ଯାହା କାଶ ସମୟରେ ଖାଇଲେ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ | ଯଦିଓ, ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ଫଳ ପାଇଁ ଆଲର୍ଜି ଅଟନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ କାଶ ହେଲେ ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳର ବ୍ୟବହାର ରାତିରେ କିମ୍ବା ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କମ ହେବା ଉଚିତ୍। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଫଳଗୁଡିକ ଫ୍ରିଜରେ ରଖାଯାଏ, ତେବେ ସେଗୁଡ଼ିକର ବ୍ୟବହାରକୁ ଏଡ଼ାଇବା ଉଚିତ୍ |

Comments are closed.