ଦଶହରା ଦିନ ଏହି ତିନୋଟି ଜିନିଷ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇଗଲେ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ଚମକିବାକୁ ଯାଉଛି ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ

0

ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରୀ ସମାପ୍ତ ହେବାର ପରବର୍ତି ଦିନ ଦଶହରା ଅର୍ଥାତ୍ ବିଜୟ ଦଶମୀ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହି ପର୍ବ ଖରାପ ଉପରେ ସତ୍ୟର ବିଜୟର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଦଶହରା ଦିନ ଭଗବାନ ରାମ ରାବଣକୁ ହତ୍ୟା କରି ବିଜୟ ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୫ ଅକ୍ଟୋବର ରବିବାର ଦିନ ବିଜୟ ଦଶମିର ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯିବ | ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦିନ କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷର ଦର୍ଶନ ହେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ବିଜୟ ଦଶମିରେ ପାଣିରେ ପହଁରୁଥିବା ମାଛକୁ ଦେଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଯଦି ଆପଣ ନଦୀ କିମ୍ବା ପୋଖରୀ ନିକଟରେ ଯାଉଥିବା ସମୟରେ ପାଣିରେ ପହଁରୁଥିବା ମାଛଙ୍କୁ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ସଙ୍କେତ ଅଟେ |

ବିଜୟ ଦଶମୀଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା ତିଥି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଆପଣଙ୍କ ଗାଁ କିମ୍ବା ସହରଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ଭ୍ରମଣ କରିବା ସମୟରେ ଭଗବାନଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଆପଣ ଭଗବାନ ରାମ କିମ୍ବା ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଯେକୌଣସି ମନ୍ଦିରରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ |

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଦଶହରା ଅବସରରେ ନୀଳକଣ୍ଠ ପକ୍ଷୀର ରୂପ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଦଶହରାରେ ଏହାର ଦୃଶ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଭଲ ସମୟର ଆରମ୍ଭର ସଙ୍କେତ ଅଟେ | ଭଗବାନ ରାମ ଏହି ପକ୍ଷୀକୁ ଦେଖିବା ପରେ ହିଁ ରାବଣକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ | ନୀଳକଣ୍ଠ ପକ୍ଷୀ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ରୂପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଦଶହରା ଦିନ ପାନ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରଖେ | ଏହି ଦିନ ଶ୍ରୀ ରାମ ଭକ୍ତ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ଦ୍ବାରା ମନର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ | ବାସ୍ତବରେ ପାନକୁ ବିଜୟର ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ପାନର ଗଡା ଶବ୍ଦର ମଧ୍ୟ ଏକ ମହତ୍ତ୍ବ ଅଛିଯେ ଏହି ଦିନ, ଆମେ ଅନୁଗ୍ରହର ପଥ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଏକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ନେଇଥାଉ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.