କେତେବେଳେ ଏବଂ କିଏ ଗୁଡ଼ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ? ଗୁଡ଼ ର କିଛି ଅପକାର ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଗୁଡ଼ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଅନେକ ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ | ଗୁଡ଼ରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଆଇରନ୍, ଫୋଲେଟ୍, ଫସଫରସ୍, ସେଲେନିୟମ୍, ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ବି୧୨ ଭରପୂର ଅଟେ | ଗୁଡ଼ ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହା ସଠିକ୍ ପରିମାଣରେ ଖିଆଯାଏ | ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଦିନର ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଗୁଡ଼ ଖାଇପାରିବେ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ଭୁଲ୍ ସମୟରେ ଗୁଡ଼ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ | ପିଲାମାନଙ୍କଠାରୁ ବୃଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସହଜରେ ଗୁଡ଼ ଦିଆଯାଇପାରେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେତେବେଳେ ଗୁଡ଼ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୫୦ ରୁ ୬୦ ଗ୍ରାମ ଗୁଡ଼ ଖାଇ ପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମଧୁମେହ ଅଛି, ତେବେ ଗୁଡ଼ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ରକ୍ତ ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଦୁଇରୁ ତିନି ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲଗାତାର ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ଗୁଡ଼ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ ବୃଦ୍ଧିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଯଦିଓ ଦିନସାରା ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଗୁଡ଼ ଖାଇ ପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ଉଚିତ | ରାତିରେ ଗୁଡ଼ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତ ସମସ୍ୟା, ଶରୀରରେ ଫୁଲା ଏବଂ ଝାଡ଼ା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ଗୁଡ଼ କେବଳ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ଖାଇଲେ ହିଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ |

ଗୁଡ଼ ଖାଇବାର ଅସୁବିଧା

ଅତ୍ୟଧିକ ଗୁଡ଼ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ଯଦି ଆପଣ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଗୁଡ଼ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସୁଗର ସ୍ତରକୁ ମଧ୍ୟ ବଢାଇପାରେ | ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି ଆପଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଅଧିକ ଗୁଡ଼ ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ଯେଉଁମାନଙ୍କର କୌଣସି ରୋଗ ଅଛି, ସେମାନେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ପରେ ହିଁ ଗୁଡ଼ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଗୁଡ଼ ରେ ଅପମିଶ୍ରଣ କିପରି ଚିହ୍ନଟ କରିବେ

ବଜାରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଗୁଡ଼ ଉପଲବ୍ଧ | କିନ୍ତୁ ତୁମେ ଜାଣିଛ କି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୁଡ଼ ଶୁଦ୍ଧ ନୁହେଁ? ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଡ଼ରେ କରାଯାଇଥାଏ | ଏହାକୁ ଖାଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ହେବାର ଭୟ ଅଛି | ଗୁଡ଼ ରେ ଅପମିଶ୍ରଣ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ, ଏହାର ରଙ୍ଗକୁ ଦେଖ | ଯଦି ଗୁଡ଼ ରଙ୍ଗ ଧଳା, ହାଲୁକା ହଳଦିଆ କିମ୍ବା କିଛି ନାଲି ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଅପମିଶ୍ରଣ ହୋଇଛି | ଯେତେବେଳେ କି ପ୍ରକୃତ ଗୁଡ଼ ର ରଙ୍ଗ ବାଦାମୀ ଅଟେ | ଗୁଡ଼ ନେବା ପୂର୍ବରୁ, ଏହାର ରଙ୍ଗ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ରଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନଟ କରି, ଏହା ପ୍ରକୃତ କିମ୍ବା ନକଲି ବୋଲି ଆପଣ କହିପାରିବେ |

ସେହି ସମୟରେ, ଆପଣ ଜଳ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକୃତ ଏବଂ ନକଲି ଗୁଡ଼ ର ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବେ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ କପ୍ ପାଣି ନେବାକୁ ପଡିବ | ସେଥିରେ ଏକ ଛୋଟ ଗୁଡ଼ ରଖନ୍ତୁ | ଯଦି ଗୁଡ଼ ଖଣ୍ଡଟି ତଳେ ସ୍ଥିର ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଅପମିଶ୍ରଣ କରାଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ଯଦି ଗୁଡ଼ ଶୁଦ୍ଧ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଣିରେ ମିଶି ଯିବ |

Comments are closed.