ସିଂହ, ଚିତା, ବାଘ ଏବଂ କଲରା ପତରିଆ ବାଘ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କ’ଣ, କିଏ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ?

୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ଚିତା ଭାରତରେ ଦେଖାଯିବ | ନାମିବିଆର ଆଠଟି ବିଦେଶୀ ଚିତା ୧୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ, ଗ୍ୱାଲିଅରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ମାଈ ଚିତା ଏବଂ ତିନିଜଣ ପୁରୁଷ ଚିତା ରହିଛନ୍ତି | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର କୁନୋ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ଏହି ଚିତାଗୁଡ଼ିକୁ ମୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ନାମିବିଆରୁ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଚିତା ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।

ଭାରତର ଜଙ୍ଗଲରେ ସିଂହ, ବାଘ ଏବଂ କଲରା ପତରିଆ ବାଘ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଚିତା ଦେଶରେ ୧୯୪୭ ମସିହାରେ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଦେଖାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ପରେ ୧୯୫୨ ମସିହାରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚିତାକୁ ବିଲୁପ୍ତ ଘୋଷଣା କରିଦିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପରେ ସିଂହ, ବାଘ, କଲରା ପତରିଆ ବାଘ, ଚିତା ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ଦେଖାଯିବ। ଜଙ୍ଗଲରେ ବାସ କରୁଥିବା ଏହି ଚାରି ପ୍ରାଣୀ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ସିଂହ, ବାଘ, କଲରା ପତରିଆ ବାଘ ଏବଂ ଚିତା ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କ’ଣ?

ଚିତା

ଚିତା ଦୁନିଆର ଦ୍ରୁତତମ ଦୌଡ଼ୁଥିବା ପଶୁ ଅଟେ | ଚିତା ସାଧାରଣତ ଘଂଟା ପ୍ରତି ୧୧୨ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଦୌଡିଥାଏ, ଯଦିଓ ଏହା ସର୍ବାଧିକ ଘଂଟା ପ୍ରତି ୧୨୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ | କିନ୍ତୁ ଚିତା ଦୀର୍ଘ ଦୂରତା ଦୌଡ଼ି ପାରେ ନାହିଁ | ଏହା ନିଜର ସର୍ବାଧିକ ବେଗରେ ମାତ୍ର ଏକ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଦୌଡିପାରେ | ଏକ ଚିତା ତିନି ସେକେଣ୍ଡରେ ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟା ବେଗରେ ଦୌଡ଼ି ପାରେ |

ସିଂହ

ଜଙ୍ଗଲର ସିଂହ ରାଜା ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ସର୍ବାଧିକ ୮୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଦୌଡ଼ିପାରେ | ସିଂହର ଶରୀର ବଡ଼ ଏବଂ ଭାରୀ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ଏହାର ଗର୍ଜନ ଏବଂ ଶକ୍ତି ଜଙ୍ଗଲରେ ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ସିଂହ ଲମ୍ବ ୧୦ ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ୨୫୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢିପାରେ | ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଭାରତରେ ସିଂହ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ | ସିଂହର ଏତେ ଶକ୍ତି ଅଛି ଯେ ଏହା ଯେକୌଣସି ବଡ ପଶୁକୁ ଶିକାର କରିପାରିବ | ଏପରିକି ସେ ଏକ ବଣୁଆ ମଇଁଷି କୁ ମଧ୍ୟ ହତ୍ୟା କରିପାରେ ।

ବାଘ

ବାଘର ଲମ୍ବ ୧୦ ଫୁଟ ଏବଂ ଓଜନ ୩୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ | ବାଘର ଦୌଡ଼ିବା ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୬୪ କିଲୋମିଟର ଅଟେ | ଏକ ବାଘର ଓଜନ ସିଂହଠାରୁ ଅଧିକ। ଭାରତ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଋଷ ଏବଂ ଭୁଟାନର ପାର୍ବତ୍ୟରେ ବାଘ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ବାଘମାନେ ହରିଣ ଏବଂ ବଣୁଆ ଘୁଷୁରୀ ସମେତ ଅନେକ ପ୍ରାଣୀ ଶିକାର କରନ୍ତି। କୁହାଯାଏ ଯେ ବାଘ ତାର ପଞ୍ଝା ଜାବିଦେଲେ, ତେଣୁ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା କଷ୍ଟକର।

କଲରା ପତରିଆ ବାଘ

ଚିତାବାଘ, ଭାରତ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକାରେ ଦେଖାଯାଏ | ଏହାର ସର୍ବାଧିକ ଲମ୍ବ ୬.୨ ଫୁଟ ଏବଂ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୫୮ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଦୌଡ଼ି ପାରେ | କଲରା ପତରିଆ ବାଘ ସାଧାରଣତ ରାତିରେ ଶିକାର କରେ, କାରଣ ସେମାନେ ସିଂହ ଓ ବାଘ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରମଣ ହେବାର ଭୟ କରନ୍ତି | ଏହା ଯେକୌଣସି ମଧ୍ୟମ ଆକାରର ପଶୁ ଉପରେ ଶିକାର କରିପାରେ | ସେମାନେ ମଣିଷ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରନ୍ତି।

Comments are closed.