ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ କ’ଣ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଚିନ୍ତା କାହିଁକି ଆସେ?

0

ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଦେଇଛି। ପୋଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ, ସୁଶାନ୍ତ ଗତ ମାସ ଧରି ଡିପ୍ରେସନରେ ଥିଲେ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବ ଡିପ୍ରେସନ କ’ଣ, ଯାହା ହେତୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ କିପରି ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବା ।

ଉଦାସୀନତା କ’ଣ?

ଉଦାସୀନତା ହେଉଛି ଏକ ମାନସିକ ବିକୃତି ଯାହା ଏକ ଗୁରୁତର ମାନସିକ ରୋଗ ଅଟେ | ଏଥିରେ, ବ୍ୟକ୍ତି ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ ରହିଥାଏ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ସବୁବେଳେ ତାଙ୍କ ମନରେ ଆସେ | ଅନେକ ଥର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପରିସ୍ଥିତି ସାମ୍ନାରେ ଏତେ ଅସହାୟ ଅନୁଭବ କରେ ଯେ ସେ ନିଜ ଜୀବନ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଉଦାସୀନତା ରୋଗୀକୁ ସାଧାରଣ ଜୀବନଯାପନ କରିବା କଷ୍ଟକର କରିଥାଏ |

ଉଦାସୀନତା କେବଳ ମାନସିକ ନୁହେଁ ଶରୀରକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ | ପୁରୁଷ, ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁଙ୍କର ଭିନ୍ନ ଲକ୍ଷଣ ଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଉଦାସୀନତାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ରୋଗୀ କିଛି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକାକୀ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି | ଜାନୁଆରୀରେ WHO ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବିଶ୍ବର ପ୍ରାୟ ୨୬ କୋଟି ଲୋକ ଉଦାସୀନତା ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି।

ଉଦାସୀନତାର କାରଣ :
ଉଦାସୀନତା ଭିତରକୁ ଯିବାର ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ | ଯଦି ପରିବାରର କେହି ଅବସାଦରେ ଥିଲେ, ପିଲାଦିନ, ମସ୍ତିଷ୍କ ଗଠନ, ଚିକିତ୍ସା ଅବସ୍ଥା, ଡ୍ରଗ୍ ଅଭ୍ୟାସ, ଘନିଷ୍ଠଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ, ସମ୍ପର୍କର ସମସ୍ୟା, ଉପଯୁକ୍ତ ଜିନିଷର ଅଭାବ, ଚାକିରିରେ ସମସ୍ୟା ଘନିଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ କିମ୍ବା ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ କିମ୍ବା ହଠାତ୍ ଅଦୃଶ୍ୟ ହେବା ଭଳି ଘଟଣା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଉଦାସୀନତାକୁ ନେଇଥାଏ |

ଉଦାସୀନତାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ?
ଉଦାସୀନତା ହେତୁ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ସବୁବେଳେ ଚିନ୍ତିତ ଏବଂ ଅସହାୟ ଅନୁଭବ କରିବା, କ୍ରୋଧିତ,ମନୋବଳ ବିକୃତି, ନିଦ୍ରା ଆପ୍ନିଆ, ମନରେ ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା, ଉଦାସୀନତା ଅନୁଭବ କରିବା, କୋଣସି ଜିନିଷ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହୀ ନହେବା, ଅତ୍ୟଧିକ ଥକ୍କା, ଯୌନ ଇଚ୍ଛା ଏବଂ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ହେଉଛି ଉଦାସୀନତାର ଏକ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ |

ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅତ୍ୟଧିକ ଚାପରେ ଥାଆନ୍ତି, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଚିନ୍ତା ଉଦାସୀନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରେ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରା ଆସିବା ଏବଂ ଚାଲିବା ଜାରି ରଖେ, କିନ୍ତୁ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରା ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏତେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ଯେ ସେମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ନେଇଥାନ୍ତି | WHO ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୮୦୦,୦୦୦ ଲୋକ ଉଦାସୀନତା ହେତୁ ପ୍ରାଣ ହରାନ୍ତି।

ଚିକିତ୍ସା କ’ଣ?
ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କୌଣସି ମାନସିକ ସମସ୍ୟାକୁ ରୋଗ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଡିପ୍ରେସନର ସମସ୍ୟା ପିଲାମାନଙ୍କଠାରୁ ବୃଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି | ଯେତେବେଳେ କ୍ରମାଗତ ନକାରାତ୍ମକ ଏବଂ ନିଜକୁ ଆଘାତ କରିବାର ଚିନ୍ତା ଥାଏ, ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯିବା ଉଚିତ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ତୁମର ଘନିଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ କିମ୍ବା ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହିତ ତୁମର ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ କଥା ହେବା ଉଚିତ୍ |

ଉଦାସୀନତା ଭୋଗୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏକୁଟିଆ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହି ସମୟରେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ବେଳେବେଳେ ତାଲା ପକାଇ ମାନସିକ ସନ୍ତୁଳନ ହରାଉଛନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଅବସାଦରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ସମୟ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ | ଆପଣଙ୍କର ସାଙ୍ଗ ଏବଂ ପରିବାର ସହିତ ନିରନ୍ତର ସମ୍ପର୍କ ରଖନ୍ତୁ, ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ସାହାଯ୍ୟ ନିଅନ୍ତୁ |

ଏକାକୀତାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ବହି ପଢନ୍ତୁ, ଯୋଗ କରନ୍ତୁ, ଭଲ ନିଦ କରନ୍ତୁ, ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ ଡ୍ରଗ୍ସ ସେବନରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣ ଏକ ମାନସିକ ସମସ୍ୟା ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ କାହା ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ଟକ୍ ଥେରାପି ଏବଂ ମନୋବିଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.