ଶୁଷ୍କ ଓ ରୁକ୍ଷ ଚେହେରାରୁ ପିଛା ଛଡ଼ାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର

ଶୀତ ଋତୁରେ ଅନେକ ରୋଗର ଭୟ ରହିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମ ସ୍କିନ ମଧ୍ୟ ଏହି ଋତୁରେ ବହୁତ କଷ୍ଟ ପାଇଥାଏ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆମ ସ୍କିନ ଶୁଷ୍କ ଏବଂ ରୁକ୍ଷ ହେବା ସହିତ ଜୀବନହୀନ ହୋଇଯାଏ | ଶୀତଦିନର କୋହଲା ପବନ ଆମ ସ୍କିନରୁ ସମସ୍ତ କୋମଳତା ଛଡ଼ାଇନେଇଥାଏ| କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା କେବଳ ଘରେ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣଙ୍କ ଶୁଷ୍କ ଏବଂ ରୁକ୍ଷ ସ୍କିନରେ ପୁଣି କୋମଳତା ଫେରାଇ ଆଣିପାରିବେ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ |

ଶୀତ ଋତୁରେ ଯଦି ଆପଣ ନିଜର ସ୍କିନକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ନଡ଼ିଆ ତେଲ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଥିରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ | ଏହି ତେଲ ଶୁଷ୍କ ତ୍ବଚାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା, କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ବଜାୟ ରଖିଥାଏ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ନଡିଆ ତେଲକୁ ସାମାନ୍ୟ ଉଷୁମ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏହା ପରେ ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ବଚାରେ ୧୦ ରୁ ୧୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ପଡିବ | ତା’ପରେ ଦେଖନ୍ତୁ ଏହି ତେଲରେ ଥିବା ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍-ଇ ଏବଂ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ କିପରି ସେମାନଙ୍କର ଚମତ୍କାରତା ଦେଖାଇବେ |

ବେସନ ଏବଂ ଦହିର ଉବଟନ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାକୁ ଉଜ୍ବଳିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଶୀତଦିନେ ଏହାର ଅନେକ ଯାଦୁକାରୀ ଉପକାର ରହିଛି, ଯାହା ଆମ ତ୍ବଚାକୁ ବହୁତ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ | ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଏକ କପ୍ ଦହି ଏବଂ ଦୁଇ କପ୍ ବେସନ ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲେ, ଏହାକୁ ହାଲୁକା ହାତରେ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଆପଣ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ମସାଜ୍ କରିପାରିବେ | ମୁହଁରେ ପାଞ୍ଚରୁ ଦଶ ମିନିଟ୍ ରହିବା ପରେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା ଶୁଷ୍କ ହେବ ନାହିଁ |

କ୍ଷୀର ଏବଂ ବାଦାମ କେବଳ ଖାଇବା ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହା ଆମ ଚେହେରାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଏକ ପାତ୍ରରେ ଏକ ବଡ ଚାମଚ କ୍ଷୀର, ବାଦାମ ପାଉଡର ରଖନ୍ତୁ, ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ଆପଣ ଏକ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡରରେ ବାଦାମ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ପାଉଡର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ | କ୍ଷୀର ଏବଂ ବାଦାମ ମିଶ୍ରଣ କରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ପେଷ୍ଟ, ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ଦଶ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ପରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା ଶୁଷ୍କ ହେବ ନାହିଁ |

ଆଲୋଭେରା ଏକ ଜୀବନ ରକ୍ଷାକାରୀ ଔଷଧଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ | ଆଜି, ଆଲୋଭେରା ବହୁତ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଆପଣ ଆଲୋଭେରା ଜେଲ୍ ବାହାର କରି ଏହାକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରେ ଲଗାଇ ଦିଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଆପଣ ଏହାକୁ ହାଲକା ହାତରେ ମୁହଁରେ ମସାଜ୍ କରିପାରିବେ | ଏହା ପରେ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ମୁହଁକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା ଚମକିତ ଏବଂ ବହୁତ ନରମ ହୋଇଯିବ |

Comments are closed.