ସାବଧାନ : ଲକ୍‌ଡାଉନ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ହୋଇପାରେ ୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲଦଣ୍ଡ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର‌୍ୟ୍ୟାୟ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରିବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବୁଧବାର ଏକ ନୂତନ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ୧୯ ଦିନ ମେ ୩ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ାଯାଇଥିବା ଲକଡାଉନ୍ ଭାଙ୍ଗିବା ଉପରେ କଡା କାର‌୍ୟ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ରହିଛି। ବିପର‌୍ୟ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଅଧିନିୟମ ୨୦୦୫ ଅନୁଯାୟୀ ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଏବଂ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ ।

ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଛେପ ପକାଇବା ଦ୍ୱାରା ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ଜୋରିମାନା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ । ଗାଇଡଲାଇନରେ ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀ ତଥା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତି ବିପଦ ହେଲେ ବିପର‌୍ୟ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଆଇନର ଧାରା ୯ ଅନୁଯାୟୀ କାର‌୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଆଦେଶ ପାଳନ ନହେବା ଘଟଣାରେ, ଆଇପିସିର ଧାରା ୧୮୮ ଅନୁଯାୟୀ କାର‌୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରିବାରେ ବାରଣ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ବାଧା ଦିଅନ୍ତି କିମ୍ବା କେନ୍ଦ୍ର / ରାଜ୍ୟ ସରକାର କିମ୍ବା ଦକ୍ଷ ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ବରା ଦିଆଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ କରିବାକୁ ମନା କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯିବ।

ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଏହି ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ, ଉପାସନା ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା, ସାମାଜିକ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ ଇତ୍ୟାଦି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀଗୁଡିକର ଯେକୌଣସି ଉଲ୍ଲଂଘନ, ଏହି ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଅପରାଧ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବ । ଏହି ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ୧ ବର୍ଷ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଜେଲ ଏବଂ ଜୋରିମାନା ଲାଗୁ କରାଯାଇପାରେ। ଯଦିଓ, ଦୋଷୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କୌଣସି କାର‌୍ୟ୍ୟ ହେତୁ ଯଦି କୌଣସି ଜୀବନ କିମ୍ବା ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୁଏ, ତେବେ ୨ବର୍ଷ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଜେଲଦଣ୍ଡ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଜୋରିମାନା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ଜ୍ଝ

ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ରିଲିଫ୍ କାର‌୍ୟ୍ୟ / ପ୍ରୟାସ ପାଇଁ, ନିଜର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ କିମ୍ବା କଳା ରଙ୍ଗରେ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ କୌଣସି ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ସାମଗ୍ରୀର ଅପବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇପାରେ ଜ୍ଝ ଏହି ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ଜରିମାନା ୨ ବର୍ଷ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ ।

ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ମିଥ୍ୟା ଖବର ସମ୍ପର୍କରେ ଚେତାବନୀ ଦିଅନ୍ତି, କିମ୍ବା ଏହାର ଗମ୍ଭୀରତା ବିଷୟରେ ମିଥ୍ୟା ଭାବରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଏକ ବର୍ଷ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଦଣ୍ଡ କିମ୍ବା ଜୋରିମାନା ନେଇପାରେ ଜ୍ଝ

ଏହା ଅଧୀନରେ ଯଦି ସରକାରଙ୍କ କୌଣସି ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ଅପରାଧ ହୋଇଛି, ତେବେ ସେଠାରେ ଥିବା ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ବୋଲି ଧରାଯିବ ଏବଂ ଯଦି ସେ ପ୍ରମାଣ ନକରନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଜଣାତରେ ଏହି ଅପରାଧ ହୋଇଛି, ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର‌୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ଦଣ୍ଡିତ ହେବ।

ଯଦି ଜଣେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ, ଯିଏକି ଲକଡାଉନ୍ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଅନ୍ତି, ଏବଂ ତାହା କରିବାକୁ ମନା କରନ୍ତି, କିମ୍ବା ବିନା ଅନୁମତିରେ ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରିବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଏହି ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଦୋଷୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇପାରେ । ଏହି ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ୧ ବର୍ଷ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଦଣ୍ଡ କିମ୍ବା ଜୋରିମାନା ହୋଇପାରେ । ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହିପରି ଆବଶ୍ୟକ ଆଦେଶ ପାଳନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୁଅନ୍ତି (ଧାରା ୬୫ ଅନୁଯାୟୀ), ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହି ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ, ଦଣ୍ଡ ୧ ବର୍ଷ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଜୋରିମାନା କିମ୍ବା ଉଭୟ ହୋଇପାରେ

Comments are closed.