ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବଡ଼ ଝଟକା ଦେଲା ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ

0

ୟୁଏଇ ବୁଧବାର ପାକିସ୍ତାନ ସମେତ ୧୩ ଟି ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନୂତନ ଭିସା ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି। ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ୟୁଏଇର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହିତ କରୋନା ଭାଇରସର ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ସହିତ ଲଢ଼ୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନର ସମସ୍ୟା ଆହୁରି ବଢ଼ିବାକୁ ଯାଉଛି।

ପାକିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଜାହିଦ ହାଫିଜ ଚୌଧୁରୀ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୟୁଏଇ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ଯେ ୟୁଏଇ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଘୋଷଣା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୧୨ ଟି ଦେଶ ପାଇଁ ନୂତନ ଭିସା ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି। ୟୁଏଇ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏ ବାବଦରେ ସରକାରୀ ନିଶ୍ଚିତକରଣ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି। ତେବେ ୟୁଏଇ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ସେପରି କୈଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ନାହିଁ।

ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ପୂର୍ବରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଭିସା କିମ୍ବା ଆବେଦନ ହୋଇଥିବା ଭିସା ଉପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ତେବେ ଭିସାର କେତୋଟି କାଟାଗୋରୀ ଉପରେ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଲାଗୁ ହେବ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ୟୁଏଇ ବ୍ୟବସାୟ, ପର୍ଯ୍ୟଟକ, ଗମନାଗମନ ଏବଂ ଛାତ୍ର ପରି ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗରେ ଭିସା ପ୍ରଦାନ କରେ | ୟୁଏଇରେ ସମସ୍ତ ପାକିସ୍ତାନୀ କାମ କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ୟୁଏଇର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ କୌଣସି ବଡ଼ ଝଟକା ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ।

ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟତୀତ ୟୁଏଇ ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ ଭିସା ନିୟମ ତୁର୍କୀ, ଇରାନ, ୟେମେନ, ସିରିଆ, ଇରାକ, ସୋମାଲିଆ, ଲିବିୟା, କେନିଆ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ ହେବ। ୟୁଏଇ ଏବଂ ଭାରତ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ନିକଟତର ହୋଇଥିବାବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ମତଭେଦ ଦେଖାଦେଇଛି। ୟୁଏଇ ମଧ୍ୟ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ସମର୍ଥନ କରିଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ୟୁଏଇ ଇସ୍ରାଏଲ ସହିତ ସମ୍ପର୍କକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ କରିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​|

ସୋମବାର ଦିନ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଏକ ଦେଶ ଭାବରେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନରେ ୩.୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୭୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.