ଦେଶର ସମସ୍ତ ନାଗରୀକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ କରୋନା ଟିକା ଯୋଗାଇବ ଆମେରିକା

ଆମେରିକାରେ କରୋନା ଭାଇରସର ବଢ଼ୁଥିବା ପ୍ରକୋପ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଆଶ୍ବସ୍ତିକର ଖବର ଆସିଛି | ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପ୍ରଶାସନ କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକା ଉପରେ ଏହାର ଯୋଜନା ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ନାଗରିକ ମାଗଣାରେ ଟିକା ପାଇବେ।

ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଜାନୁଆରୀ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଟିକା ବିତରଣ ବିଷୟରେ ଏହି ଯୋଜନାରେ କୁହାଯାଇଛି। ଆମେରିକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ମାନବ ସେବା ବିଭାଗ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗ ମିଳିତ ଭାବେ ଏହି ଯୋଜନା ସହ ଜଡିତ ଦୁଇଟି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ କରୋନୋ ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନର ଟିକା ବିତରଣ ରଣନୀତି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି।

HHS ସଚିବ ଆଲେକ୍ସ ଆଜାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତଥା ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହଭାଗୀମାନଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆମେରିକାର ସମସ୍ତେ କରୋନା ଟିକା ପାଇପାରିବେ। ଆମେରିକାର ଲୋକମାନେ ଜାଣିବା ଉଚିତ ଯେ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ତଥ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟରେ ଟିକା ତିଆରି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା।

ବିବୃତ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ପ୍ରାଥମିକ ସୂଚନା ସୂଚିତ କରେ ଯେ ଏହି ଟୀକା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ଉପଲବ୍ଧ ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଧ୍ୟାନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ଜରୁରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଜଡ଼ିତ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଦିଆଯାଇଛି।

ଏହି ଟିକା ବିତରଣରେ ପେଣ୍ଟାଗନ୍ ମଧ୍ୟ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ଜଡିତ ହେବ। କେବଳ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀମାନେ ଏହି ଟିକା ଦେବେ। ଆଜାର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅପରେସନ୍ ୱାର୍ପ ସ୍ପିଡ୍ ଅଧୀନରେ ଆମେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ କରୋନା ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟିକା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ମାସ ମାସ ଧରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛୁ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ମାନଦଣ୍ଡ ପୂରଣ କରୁଛି।

Comments are closed.