ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଫ୍ଲୁରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ହେଉ କିମ୍ବା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା, ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ ଏହି ‘ଚମତ୍କାରୀ ଔଷଧ’

ଶୀତ ଋତୁ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶେଷ ଅଟେ | ଖାଇବା ଏବଂ ପିଇବା ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ବିଭିନ୍ନ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଏହି ଋତୁକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିଥାଏ, ଯଦିଓ ସେହି ସମୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଋତୁ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଟେ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଶୀତଦିନେ ଶରୀରକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ବିଶେଷକରି ଶିଶୁ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ବିଶେଷ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ |ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ଋତୁରେ ସେହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ଯାହା ଶରୀରକୁ ଗରମ ରଖିବା ସହିତ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର କରିଥାଏ |

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଡାଳଚିନି ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ। ଏଥିରେ ଥିବା ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଭିତରର ଉତ୍ତାପର ଅନୁଭବ ଦେବ ନାହିଁ, ବରଂ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶ ଭଳି ସମସ୍ୟାକୁ ଉପଶମ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଡାଳଚିନିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ|

ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶରୁ ଦେଇଥାଏ ମୁକ୍ତି

ମସଲା କିମ୍ବା କାଢ଼ାରେ ଡାଳଚିନିର ସେବନ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ | ଶୀତଦିନେ ହେଉଥିବା ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଫ୍ଲୁ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ଡାଳଚିନି ଖାଇବା ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହା ପଲିଫେନୋଲ୍ ଏବଂ ପ୍ରୋଣ୍ଟୋସିୟାନିଡିନ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ଭରପୂର ଅଟେ ଯାହା ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ୍, ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଫଙ୍ଗାଲ୍ ଗୁଣ ଥିବା ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା |

ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟର ଭଲ ଉତ୍ସ

ଡାଳଚିନିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଅଧିକ ଥାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ମୁକ୍ତ ରେଡିକାଲ ଦ୍ବାରା ହେଉଥିବା ଅକ୍ସିଡେଟିଭ୍ କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ | ୨୬ ଟି ମସଲାର ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଡାଳଚିନିକୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ | ଡାଳଚିନି ଖାଇବା ମଧ୍ୟ କର୍କଟ ଭଳି ଗୁରୁତର ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ |

ସଂକ୍ରମଣରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖେ

ଡାଳଚିନିର ମୁଖ୍ୟ ସକ୍ରିୟ ଯୌଗିକ ମଧ୍ୟରୁ Cinnamaldehyde ଏହାକୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସଂକ୍ରମଣରେ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରିଥାଏ | ଡାଳଚିନି ତେଲ ଫଙ୍ଗସ୍ ଦ୍ବାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଶ୍ବାସକ୍ରିୟା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଉପଶମ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଲିଷ୍ଟେରିଆ ଏବଂ ସଲମାନେଲା ସମେତ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଜୀବାଣୁର ବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକିବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ |

ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ପରି ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ

ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ହେଉଛି ଏକ ଭୂତାଣୁ ଯାହା ଧୀରେ ଧୀରେ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଥାଏ, ଯାହା ଶେଷରେ ଏଡସ୍ ହୋଇପାରେ | କେତେକ ପ୍ରକାରର ଡାଳଚିନି ଏଚ୍‌ଆଇଭି -୧ ଭାଇରସ ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ସଂକ୍ରମିତ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଡାଳଚିନି ଏହା ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଚିକିତ୍ସା ହୋଇପାରେ।

(ମନେରଖନ୍ତୁ: ଏହା କେବଳ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ । କୌଣସି ଉପଚାର ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ନିଶ୍ଚିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ।)

Comments are closed.