ଏହି ପ୍ରକାର ଆପ୍ ଖାଲି କରିପାରେ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ, ତୁରନ୍ତ ମୋବାଇଲରୁ କରନ୍ତୁ ଡିଲିଟ

ଯେହେତୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସାଇବର ଠକେଇ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ୁଛି, ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କ ଟଙ୍କାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଇଛି | ଆଜିକାଲି ସାଇବର ଅପରାଧୀମାନେ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଠକେଇର ବିଭିନ୍ନ ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି, ଯେପରିକି ନକଲି ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ଆପ୍ ତିଆରି କରିବା ଇତ୍ୟାଦି | ତେଣୁ, ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରେ କୌଣସି ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଏହା ନକଲି ନୁହେଁ, ନଚେତ୍ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖାଲି ହୋଇଯାଇପାରେ ।

ବାସ୍ତବରେ, ସାଇବର ଅପରାଧୀମାନେ ନକଲି ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଆପ୍ ଏପରି ଭାବରେ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି ଯେ ଏହା ପ୍ରକୃତ କିମ୍ବା ନକଲି ତାହା ଚିହ୍ନଟ କରିବା କଷ୍ଟକର | ଏହି କାରଣରୁ ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ଜାଲରେ ପଡ଼ନ୍ତି ଏବଂ ଟଙ୍କା ହରାନ୍ତି | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆପଣ କିପରି ନିଜର ଟଙ୍କା ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିବେ?

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆପଣଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ନମ୍ବର ବିବରଣୀ ଯେପରିକି CVV, PIN ଇତ୍ୟାଦି କାହା ସହିତ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆଉ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ, ମୋବାଇଲରେ କୌଣସି ଥାର୍ଡ ପାର୍ଟି ଆପ୍ ଇନଷ୍ଟଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ନିଜ ମୋବାଇଲରେ ଏକ ଆପ୍ ଇନଷ୍ଟଲ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ | ଏବଂ ଅବଶ୍ୟ, ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାବେଳେ ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ସେହି ଆପ୍ କେତେ ଥର ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇଛି ଦେଖନ୍ତୁ | ଏହି କାରଣରୁ ଠକେଇର ସମ୍ଭାବନା କମ ରହିଥାଏ |

ନକଲି ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଆପ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନର ବ୍ୟାଟେରୀ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା, ଯେହେତୁ ଏହିପରି ଆପ୍ ବ୍ୟାଟେରୀକୁ ଶୀଘ୍ର ଶେଷ କରିବାକୁ ଲାଗେ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନର ବ୍ୟାଟେରୀ ବହୁତ ଜଲଦି ସରିଯାଉଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ ଭାଇରସ୍ ଥାଇପାର୍ | ତେଣୁ ମୋବାଇଲରେ ଆଣ୍ଟିଭାଇରସ୍ ରଖନ୍ତୁ |

Comments are closed.