ଦୁନିଆର ଏଭଳି ଏକ ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠି କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦିଏ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ଉପକରଣ

ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ବିଶେଷ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଏହିପରି ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନ ମେକ୍ସିକୋ ସିଟିରେ ଅଛି, ଯାହାକୁ ‘ଜୋନ୍ ଅଫ୍ ସାଇଲେନ୍ସ’ କୁହାଯାଏ | ଏହି ସ୍ଥାନଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅଦ୍ଭୁତ, ଯାହା ବିଷୟରେ ଜାଣି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ | ଏଠାରେ ଘଟୁଥିବା ଅଜବ ଘଟଣା ଜାଣି, ଆପଣ ବୁଝିଯିେବ କାହିଁକି ଏହି ସ୍ଥାନର ନାମ ଏପରି ହୋଇଛି?

Image :Howstuffworks


ଏଠାରେ ସବୁଠାରୁ ବିଚିତ୍ର କଥା ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଉପକରଣ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦିଏ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଏଠାରେ କିଛି ଅଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ରେଡିଓ ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି ଏଠାରେ କାମ କରେ ନାହିଁ | ଏହି ସ୍ଥାନ ମେକ୍ସିକୋର ଚିହୁହୁଆ ମରୁଭୂମି ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକ ଏଠାକୁ ଆସିବା ପରେ କାହିଁକି କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରନ୍ତି ତାହା କେହି ଜାଣିପାରି ନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ କଥା କୁହାଯାଏ |

ଏହି ସ୍ଥାନଟି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଆଲୋଚନାକୁ ଆସିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ଏଠାରେ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ଖସିଥିଲା | ୧୯୩୮ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ଏଠାରେ ଖସିଗଲା | ଏହା ପରେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ୧୯୫୪ ମସିହାରେ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଆସିଥିଲା ​​| ସେବେଠାରୁ ଲୋକମାନେ ଏହି ସ୍ଥାନରେ କିଛି ଅଜବ ଘଟଣା ଘଟୁଥିବା ଦାବି କରନ୍ତି |

କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକ ବିଫଳ ହେବାର କାରଣ,ସେତେବେଳେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଏଠାରେ ଯାଉଥିବା ଆମେରିକାର ଏକ ଟେଷ୍ଟ୍ ରକେଟ୍ ଧ୍ୱଂସ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ, ଯେତେବେଳେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଲେ, ସେମାନେ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ ଯେ ଦିଗ କମ୍ପାସ୍ ଏବଂ ଜିପିଏସ୍ ଚକ୍ର ପରି ଏଠାରେ ବୁଲୁଥିଲେ |

Image :Howstuffworks

୧୯୬୬ ମସିହାରେ ଏହି ସ୍ଥାନର ନାମ ‘ଜୋନ୍ ଅଫ୍ ସାଇଲେନ୍ସ’ ରଖାଯାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଏକ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ତେଲ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଏଠାକୁ ଆସିଥିଲା ​​| ଯେତେବେଳେ କମ୍ପାନୀର ଲୋକମାନେ ୫୦ କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାପିଥିବା ଏହି ଅଂଚଳରେ ଗବେଷଣା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ । କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଉପକରଣ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ସେମାନେ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ରେଡିଓ ସିଗନାଲ ପାଇ ପାରିନଥିଲେ |

Comments are closed.