ଅତ୍ୟନ୍ତ ରହସ୍ୟମୟ ଅଟେ ହିମାଳୟର ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ସ୍ଥାନ : ଆଗରୁ କେବେ ବି ଶୁଣିନଥିବେ ଆପଣ

ହିମାଳୟରେ ଏପରି ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯାହା ରହସ୍ୟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏପରିକି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିନାହାଁନ୍ତି | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ କୌଣସି ସଫଳତା ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ହିମାଳୟର ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ କହିବୁ |

ଗୁରୁଦୋଙ୍ଗମାର ହ୍ରଦ

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ହ୍ରଦକୁ ରହସ୍ୟମୟ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହି ହ୍ରଦ ଗୁରୁ ପଦ୍ମାସମ୍ବଭ ସହିତ ଜଡିତ | କୁହାଯାଏ ଯେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ଗୁରୁ ପଦ୍ମାସମ୍ବଭ ହ୍ରଦର ଏକ ଅଂଶରେ ହାତ ରଖିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରଦର ଏହି ଅଂଶ ଜମିନଥାଏ। ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଏହି ସ୍ଥାନ ବ୍ୟତୀତ ସମଗ୍ର ହ୍ରଦ ଜମା ହୋଇଯାଏ | ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଏହି ହ୍ରଦ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଜଳର ଉତ୍ସ ଅଟେ | ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ ଯେ ଗୁରୁ ପଦ୍ମାସମ୍ବଭ ଜଣେ ତାନ୍ତ୍ରିକ ଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ହ୍ରଦକୁ ରହସ୍ୟମୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

କଙ୍ଗକା ଲା ପାସ

ଲଦାଖରେ ଅବସ୍ଥିତ କଙ୍ଗକା ଲା ପାସକୁ ଯିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର | ଏହି ସ୍ଥାନ ବରଫରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ | ୧୯୬୨ ମସିହାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନିକମାନେ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପଦଯାତ୍ରା କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସହମତ ହୋଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଏହି ସ୍ଥାନଟି ନିଛାଟିଆ | ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, କିଛି ସିଦ୍ଧ ପୁରୁଷ କଙ୍ଗକା ଲା ପାସ୍ କୁ ଯାଆନ୍ତି | ଏହି ସ୍ଥାନରେ UFO ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଖାଯାଏ | ଯଦି ଆପଣ UFO ଦେଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଏହାକୁ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଦେଖିପାରିବେ | କୁହାଯାଏ ଯେ ପ୍ରତି ମାସରେ ଏଲିଅନ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଆନ୍ତି | ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଲୋକଙ୍କ କମ୍ ଗତି ହେତୁ, ଏଲିଅନମାନେ UFO ରେ ଚଢି ଆସନ୍ତି | ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି UFO ର ରହସ୍ୟ ସମାଧାନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି |

ଗ୍ୟାନଗଞ୍ଜ

ଗ୍ୟାନଗଞ୍ଜ ବର୍ତ୍ତମାନ ତିବ୍ଦତରେ କୈଲାଶ ପର୍ବତ ଏବଂ ମାନସରୋବର ହ୍ରଦ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଏଠାରେ ଏକ ଆଶ୍ରମ ଅବସ୍ଥିତ। ଭଗବାନ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଏହି ଆଶ୍ରମ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି। ଭଗବାନ ରାମ, ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ, ବୁଦ୍ଧ ଇତ୍ୟାଦି ଏହି ସ୍ଥାନରେ ସେମାନଙ୍କର ଶାରୀରିକ ରୂପରେ ଉପସ୍ଥିତ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମହାରାଣୀ ବୈଷ୍ଣବ, ବିଶ୍ୱାମିତ୍ର, ମହାଯୋଗୀ ଗୋରଖନାଥ, ଶ୍ରୀମଦ୍ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ, ଭୀଷ୍ମ, କୃପାଚାର୍ଯ୍ୟ, କାନାଡ, ପୁଲଷ୍ତ୍ୟଙ୍କୁ ଆଶ୍ରମରେ ଶାରୀରିକ ରୂପରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏଠାରେ ଶହ ଶହ ସାଧୁ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ଧ୍ୟାନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ | ସ୍ବାମୀ ବିଶୁଦ୍ଧାନନ୍ଦ ପରମହଂସ ପ୍ରଥମେ ଏହି ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ |

ଗଙ୍ଗଖର ପନ୍ସମ୍

ଗଙ୍ଗଖର ପନ୍ସୁମ୍ ଦୁନିଆର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପର୍ବତ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ଏହି ପର୍ବତକୁ ପହଞ୍ଚି ପାରି ନାହାଁନ୍ତି। ଏହା ହେଉଛି ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ପର୍ବତ ଯେଉଁଥିରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ଚଢି ନାହାଁନ୍ତି। ଅର୍ଦ୍ଧ-ମାନବ ୟେଟି ଭୁଟାନରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ପର୍ବତ ଉପରେ ରୁହନ୍ତି | ଅନେକ ପର୍ବତାରୋହୀଙ୍କ ସମେତ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ୟେଟି ଦେଖିଥିବାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ତିବ୍ଦତର ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଭୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ଉପାସନା କରନ୍ତି। ତିବ୍ଦତର ଲୋକମାନେ ଉଚ୍ଚ ପର୍ବତକୁ ଭଗବାନ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ, ଗଙ୍ଗଖର ପନ୍ସମ୍ ଶିଖରକୁ ଯିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ନାହିଁ |

ଟାଇଗର ନେଷ୍ଟ ମଠ

ଦଣ୍ଡାୟମାନ ଚଟାଣ ଶିଖରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ମଠର ମଝିରେ ଏକ ଗୁମ୍ଫା ଅବସ୍ଥିତ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଗୁରୁ ପଦ୍ମାସମ୍ବଭା ତିନି ବର୍ଷ, ତିନି ମାସ, ତିନି ଦିନ ଏବଂ ତିନି ଘଣ୍ଟା ଧରି କଠୋର ତପସ୍ୟା କରିଥିଲେ | ଗୁରୁ ପଦ୍ମାସମ୍ବଭା ବାଘୁଣୀ ଉପରେ ଚଢି ଏହି ଗୁମ୍ଫାରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଏହି ଗୁମ୍ଫାକୁ ଟାଇଗର ମଠ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ୧୯୬୨ ମସିହାରେ ନିର୍ମିତ, ଏହା ଆଜି ମଧ୍ୟ ଅବସ୍ଥିତ |

Comments are closed.