ସକାଳେ ଆପଣଙ୍କର ଏହିସବୁ ଅଭ୍ୟାସ ମୋଟାପଣର କାରଣ ହୋଇପାରେ, ତୁରନ୍ତ ଛାଡ଼ନ୍ତୁ ଏ ଅଭ୍ୟାସ

0

ଆଜିର ସମୟରେ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ସାଧାରଣ କଥା ହୋଇଗଲାଣି | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଜୀବନଶୈଳୀ |ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଲୋକମାନେ ଲୋକମାନେ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା ଜଙ୍କ ଫୁଡ ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ କି ଲୋକମାନେ ମୋଟାପଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । କିଛି ଲୋକ ସୁସ୍ଥକର ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଖାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ସତ୍ବେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଓଜନ କମାଇପାରି ନଥାନ୍ତି ।
ଏହା ପଛରେ ରହିଥାଏ ଆପଣଙ୍କର ସକାଳର କିଛି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେଗୁଡ଼ିକ କଣ ?

କିଛି ଲୋକଙ୍କର ଅଭ୍ୟାସ ଥାଏ ଯେ ସେମାନେ ଶେଯକୁ ସଫା ନକରି ଶଯ୍ୟାରେ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତିଦିନ ଏଭଳି କରନ୍ତି | ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ନିଜ ଶଯ୍ୟା ସଫା କରି ଶୋଇଥା’ନ୍ତି, ସେମାନେ ଏଭଳି କରୁନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଭଲ ନିଦ ପାଆନ୍ତି, ଏବଂ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଭଲ ନିଦ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଭଲ ନିଦ୍ରା ଅଭାବ ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ଚାପ ଭଳି ସମସ୍ୟା ରହିଥାଏ ଏବଂ ଏହି ଚାପ ପରେ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର କାରଣ ହୋଇଯାଏ |

ସକାଳେ କିଛି ଜଳଖିଆ ବିନା ଚା କିମ୍ବା କଫି ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଦିନ ଏଭଳି ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପଦ୍ଧତି ତାହା ପାଇଁ ଠିକ୍ ନୁହେଁ | ତେଣୁ ଏହା ଭଲ ଯେ ଆପଣ ନିଜ ଦିନକୁ ସକାଳେ ଉଷୁମ ପାଣିରୁ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ପାଣିରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମଧ୍ୟ ମିଶାଇ ପାରିବେ | ଏହା ଏକ ଘରୋଇ ରେସିପି ଯାହା ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ପାଣିରେ ଲେମ୍ବୁ ମିଶାଇ ପିଇବା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |ଏହା ଶରୀରରେ ଥିବା ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥକୁ ମଧ୍ୟ ବାହାର କରିଥାଏ | ଏହା ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖେ ।

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ସକାଳର ସୂର୍ଯ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ? ହଁ, ବାସ୍ତବରେ ସକାଳର ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍-ଡି ର ଅଭାବ ପୂରଣ କରେ | ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଭିଟାମିନ୍-ଡି ଅଭାବ ଥାଏ, ସେମାନଙ୍କର ପେଟର ଚର୍ବି ବଢ଼ିଯାଏ ଏବଂ ଅଣ୍ଟା ଚଉଡ଼ା ହୋଇଯାଏ | ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଅଫ୍ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଏଣ୍ଡୋକ୍ରିନୋଲୋଜି ଏବଂ ମେଟାବୋଲିଜିମରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଭିଟାମିନ୍-ଡି ଅଭାବ ଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କର ଓଜନ ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ ।

ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ରାତିରେ ୭-୮ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ଅଧିକ କିମ୍ବା କମ୍ ଶୋଇବା ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର କ୍ଷତି କରିପାରେ | ବାସ୍ତବରେ, ରାତିରେ ନଅ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ଶୋଇବାକୁ ଆବଶ୍ୟକତା ଠାରୁ ଅଧିକ ଶୋଇବା ବା ଓଭର ସ୍ଲିପିଙ୍ଗ ବୋଲି ଧରାଯାଏ | ଏହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଅଧିକ କିମ୍ବା କମ ନିଦ ସହିତ ଓଜନ ହ୍ରାସ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ | ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣର ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ |

ନୋଟ୍: ଆପଣଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଏହି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | କୌଣସି କାମ କିମ୍ବା କିଛି ନେବା ପୂର୍ବରୁ, ନିଜ ଡାକ୍ତର କିମ୍ବା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଜରୁରୀ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.