ଅନେକଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ ଆସୁନଥିବା ଲାଉ ଖାଇବାର ରହିଛି ଅନେକ ଫାଇଦା, ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଅନେକ ରୋଗ ସମସ୍ୟା

ଆମେ ଏହିପରି ଅନେକ ପନିପରିବା ଖାଇଥାଉ, ଯାହା ଆମ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଲାଉ(gourd) ବିଷୟରେ କୁହାଯାଏ, ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ପନିପରିବାରେ କୌଣସି ସ୍ୱାଦ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ବୋଧହୁଏ ଆପଣ ଜାଣିନଥିବେ ଯେ ଲାଉ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରେ ଔଷଧ ଭଳି କାମ କରେ |ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା …

ଆମ ଚେହେରାରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ହାସଲ କରିବାକୁ ଆମେ କେତେ ଜିନିଷର ବ୍ୟବହାର କରିଥାଉ | ଆମେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟର ବ୍ୟବହାର କରୁ, କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନାହିଁ ଯେ ଆମେ ପ୍ରାକୃତିକ ଚମକ ପାଇବୁ | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଲାଉରେ ନାଚୁରାଲ ୱାଟର ମିଳିଥାଏ | ତେଣୁ, ଏହାର ନିୟମିତ ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାକୁ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଚମକ ଦେଇଥାଏ | ଛୋଟ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ଏହାକୁ ନିଜ ମୁହଁରେ ମାଲିସ୍ କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ଆପଣ ଏହାର ରସ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ | ଏସବୁ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ |

ଆମେ ସମସ୍ତେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତିତ | ତେଣୁ ଲାଉର ବ୍ୟବହାର ଶରୀରରୁ କ୍ଷତିକାରକ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ହୃଦ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ | ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଉ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ | ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଲାଉ ରସ ପିଇବା ଦ୍ବାରା ପ୍ରଚୁର ଆରାମ ପାଆନ୍ତି |

ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଆମକୁ ଅନେକ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ | ଲୋକମାନେ ଜିମ୍ ଯାଆନ୍ତି, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଲାଉ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ | ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ତୁଳନାରେ ଦ୍ରୁତ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଲାଉ ଜଣାଶୁଣା | ଲାଉ ରସ କିମ୍ବା ଏହାକୁ ସିଝାଇ ଏଥିରେ ଲୁଣ ମିଶାଇ ମଧ୍ୟ ଖାଇ ପାରିବେ |

ଲାଉ ଆମ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ହଜମ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ଲାଉ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଲାଉ ରସ ନେଇପାରିବେ | ଏଥିସହ, ଏହା ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରପୂର | ଏଥିରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ଅନେକ ଲବଣ ମିଳିଥାଏ | ଲାଉ ଖାଇବା ଆମକୁ ଅନେକ ରୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରଖିପାରେ | ତେଣୁ, ଲାଉର କୌଣସି ଡିସ୍ କିମ୍ବା ଜୁସ ଖାଇବା ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ |

ନୋଟ: ଆପଣଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଏହି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | କୌଣସି ଜିନିଷ ଖାଇବା କିମ୍ବା କୌଣସି ଘରୋଇ ଉପଚାର ନେବା ପୂର୍ବରୁ ନିଜ ଡାକ୍ତର କିମ୍ବା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ୍ |

Comments are closed.