ଶୀତଋତୁରେ ଶରୀରକୁ ଭିତରୁ ଗରମ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି ଏହି ପାଂଚୋଟି ଖାଦ୍ୟ

0

ଶୀତଦିନେ, ଶୀତରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କେବଳ ଗରମ ପୋଷାକ ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ | ଏହି ଋତୁରେ, ଆମ ଖାଦ୍ୟରେ ଏପରି ଜିନିଷ କିଛି ଜିନିଷ ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ ଯାହା ଶରୀରକୁ ଭିତରୁ ଗରମ ରଖେ | ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟର କିଛି ସମାନ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଶରୀରରେ ଉଷ୍ମତା ଆଣିବା ସହିତ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ |

ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ- ବାଦାମ, ଡିମ୍ବିରି ସହିତ କିଛି ଶୁଖିଲା ଫଳ ଶରୀରକୁ ଉଷ୍ମତା ଦେଇଥାଏ, ତେଣୁ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଶୀତ ଋତୁରେ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ କ୍ଷୀରରେ ଖଜୁରୀ ମିଶାଇ ମଧ୍ୟ ପିଇପାରିବେ | ଖଜୁରୀ ଏବଂ ଡିମ୍ବିରିରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଏବଂ ଲୌହ ଭରପୂର ଅଟେ ଯାହା ଶରୀରକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ଗରମ ରଖେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶରୀରର ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତି |

ଘିଅ – ଘିଅରେ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଗୁଣ ରହିଥାଏ ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଶୁଦ୍ଧ ଘିଅରେ ଅସନ୍ତୁଳିତ ଚର୍ବି ରହିଥାଏ ଯାହା ଶରୀରକୁ ଗରମ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରଖେ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଘିଅ ଶୀତ ଋତୁରେ ଘଟୁଥିବା ସୁସ୍ତିକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ |

ମୂଳ ଜାତୀୟ ପନିପରିବା- ଗାଜର, ମୂଳା, ଆଳୁ, ପିଆଜ ଏବଂ ରସୁଣ ଆଦି ମୂଳ ଜାତୀୟ ପନିପରିବା ଉଷ୍ମତା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି | ଏହି ପନିପରିବା ଶରୀରରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ହଜମ ହୁଏ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଶରୀରରେ ଅଧିକ ଉତ୍ତାପ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ | ଶରୀରକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ଗରମ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହି ପନିପରିବାଗୁଡ଼ିକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ | ଏହି ପନିପରିବା ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ ଏବଂ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଏ |

ମହୁ- ଶୀତଦିନେ, ମିଠା ଜିନିଷରେ ଚିନି ବଦଳରେ ମହୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ମହୁ ଶରୀରକୁ ବହୁତ ଉତ୍ତାପ ଆଣିଥାଏ | ଏହାକୁ ସାଲାଡରେ ମଧ୍ୟ ଖାଇ ପାରିବେ | ତଥାପି, ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ମହୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସମୟରେ ସତର୍କ ହେବା ଉଚିତ୍ |

ଗରମ ମସଲା- ରାନ୍ଧିବାବେଳେ ଲବଙ୍ଗ, ଡଳଚିନି, ଅଦା ଏବଂ ଚକ୍ର ଫୁଲ ବା ଜାଇ ଫଳ ପରି ଗରମ ମସଲା ମିଶାନ୍ତୁ | ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ବଢ଼ାଇବ ନାହିଁ ବରଂ ଶରୀରକୁ ଗରମ ମଧ୍ୟ ରଖିବ | ଆପଣ ଏହି ମସଲାକୁ ତରକାରୀ, ଚା, କଫି କିମ୍ବା ସୁପ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ |

ମନେରଖନ୍ତୁ : ଏସବୁ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ସାମାନ୍ୟ ସୂଚନା ଦେବାପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ । କୌଣସି ଜିନିଷର ସେବନ କିମ୍ବା ବ୍ୟବହାର ପୂର୍ବରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ ନିଶ୍ଚିତ କରିନିଅନ୍ତୁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.