ଆପଣଙ୍କୁ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ଆଡକୁ ଠେଲି ଦେଉଛି ଏହି ୫ ଟି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ , ଆଜି ହିଁ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଛାଡ଼ନ୍ତୁ

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର କିଛି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି ଯାହା ଶରୀରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ | ଏହି ଅଭ୍ୟାସଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ନୁହେଁ, ବରଂ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଧ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିଥାଏ | ଯଦି ଆମେ ଆମର ଜୀବନଶୈଳୀର ଯତ୍ନ ନେଉ, ତେବେ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଗତି ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ | ତେବେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏପରି ପାଞ୍ଚଟି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯାହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବୟସକୁ ଶୀଘ୍ର ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

ଚାପ- ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି, ‘କୌଣସି ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ଶୀଘ୍ର ବୃଦ୍ଧ ହୋଇପାରନ୍ତି | ସେମାନେ କିଛି ମାନସିକ କିମ୍ବା ଶାରୀରିକ ରୋଗର ଶିକାର ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି | ଆମେ ଏହା ଅନୁଭବ କରୁନାହୁଁ, କିନ୍ତୁ ଚାପ ଏକ ମାରାତ୍ମକ ଏବଂ ନିରବ ଘାତକ | ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୁବା ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଅଧିକ ଚାପରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ |

ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ନହେବା- ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ନହେବା ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା ଯାହାର ଚାପ ସହିତ ଗଭୀର ସଂଯୋଗ ଅଛି | ଶୋଇବା ଆମକୁ ଯୁବା ଏବଂ ପୁନର୍ବାର ଚାପମୁକ୍ତ ରହିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମନ୍ଥର କରିଥାଏ | ଯଦିଓ କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ୁଛି, ଯାହାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଭବିଷ୍ୟତରେ ଦେଖାଯାଇପାରେ |

ଖରାପ ଡାଏଟ୍- ଦ୍ରୁତ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ପାଇଁ ଖରାପ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟତଃ ଦାୟୀ | ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ସୋଡା, ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଚର୍ବିଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଭଳି ଜିନିଷ ଆମ ଖାଦ୍ୟର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ ହୋଇଛି ଏବଂ ଆମ ଆୟୁଷ ହାର ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଅଧିକ ଦାୟୀ |

ସକ୍ରିୟ ନହେବା – ବ୍ୟାୟାମ କରିବା କିମ୍ବା ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ଶରୀରକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ସକ୍ରିୟ ରଖିବା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଣିଷର ସକ୍ରିୟତାର ଅଭାବ ହେତୁ ରୋଗ ତାଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଘେରି ରହିଥାଏ ଏବଂ ସେ ଶୀଘ୍ର ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହୁଅନ୍ତି | ବ୍ୟାୟାମ ନକରିବାର ତିନି ପ୍ରକାରର ଜୈବିକ, ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ପ୍ରଭାବ ଅଛି |

ଧୂମପାନ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନ – ଚାପ କିମ୍ବା ଚିନ୍ତାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଲୋକ ମଦ୍ୟପାନ, ତମାଖୁ କିମ୍ବା ଡ୍ରଗ୍ସ ଭଳି ଜିନିଷ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି | ଏହା ଯୁବ ପିଢ଼ୀକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷିତ କରୁଛି | ସେମାନଙ୍କର ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରା ମଣିଷକୁ ମୃତ୍ୟୁ ଆଡ଼କୁ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହାର ନିରନ୍ତର ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ଆମକୁ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାକୁ ଶୀଘ୍ର ଠେଲିଦିଏ | ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ଓଜନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ାଇ ଏହା ବୟସ କାରକ ସହିତ ସମସ୍ୟା କରେ |

(ମନେରଖନ୍ତୁ :ଏହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ ସୂଚନା ଦେବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ।କୌଣସି ଉପଚାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ନିଶ୍ଚିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ।)

Comments are closed.