ଅଅଁଳା ରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏହି ୪ ଟି ରେସିପି ଶୀତଦିନେ ବଢାଇବ ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି

ସୁସ୍ୱାଦୁ ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ଶୀତ ଋତୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଶୀତଦିନେ ସବୁଜ ପନିପରିବା ଯଥା ପାଳଙ୍ଗ, ମେଥି, ଆଳୁ, ଗାଜର, ମୂଳା, ବିଲାତି ଇତ୍ୟାଦି ଅଧିକ ବଢିଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଶୀତଦିନେ ବହୁତ ଅଅଁଳା କିଣନ୍ତି | ଲୋକମାନେ ଏହି ଫଳ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି କାରଣ ଏଥିରେ ଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଯେପରିକି ଭିଟାମିନ୍ ସି, ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଆଇରନ୍, ପୋଟାସିୟମ୍, ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟୋସିୟାନିନ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ଉପକାର କରିଥାଏ | ଏଗୁଡ଼ିକ ମୁଖ୍ୟତଃ କେଶ, ଆଖି ଏବଂ ଚର୍ମ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ |

ଆମଲା ରେସିପି

– ଆପଣ ଆମଲା ଚଟନି ତିଆରି କରି ଏହାକୁ ଖାଇପାରିବେ | ଏହାକୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଏବଂ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଖାଇ ପାରିବେ | ଏହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାଦକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭ ଦିଏ |

ଏଥି ସହିତ, ଏହି ଋତୁରେ ଅଅଁଳା ଲଡୁ ଅଧିକ ଖିଆଯାଏ | ସକାଳେ ଏହାକୁ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଇବା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଏହା ପେଟକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ | ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅଅଁଳା କାମ କରେ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଅଅଁଳା କ୍ୟାଣ୍ଡି ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଏହାକୁ ଖାଇପାରିବେ | ଆପଣ ଏହାକୁ ଅଫିସରେ କିମ୍ବା ଏହିପରି ଚାଲିବା ସମୟରେ ଖାଇପାରିବେ | ଏହି ଉପାୟରେ ଅଅଁଳା ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ |

ଆପଣ ଏହା ସହିତ ଅଅଁଳା ଜାମ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରିପାରିବେ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ଏହି ଋତୁକାଳୀନ ଫଳ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୃଢ଼ ହୁଏ |

Comments are closed.