ଡିସେମ୍ବରରୁ ବଦଳିଯିବ ଡିଜିଟାଲ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନର ପଦ୍ଧତି, ୨୪ ଘଂଟା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଏହି ସୁବିଧା

ଯଦି ଆପଣ ଡିଜିଟାଲ୍ କାରବାର କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଅଛି | ଅସଲରେ, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଗ୍ରସ ସେଟଲମେଂଟ ଅର୍ଥାତ୍ RTGS ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି | ଆସନ୍ତୁ ଏହି ସୁବିଧା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

ବାସ୍ତବରେ, RTGS ହେଉଛି ଡିଜିଟାଲ୍ ଫଣ୍ଡ ସ୍ଥାନାନ୍ତରର ଏକ ପଦ୍ଧତି | ଏହା ସାହାଯ୍ୟରେ, ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଟଙ୍କା ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇଯାଏ | RTGS ମୁଖ୍ୟତ ବଡ଼ ରକମର ଟଙ୍କା ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହା ଅନୁଯାୟୀ ସର୍ବନିମ୍ନ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପଠାଯାଇପାରିବ। ସର୍ବାଧିକ ରାଶି ପଠାଇବା ପାଇଁ ସୀମା ହେଉଛି ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା |

ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଏହି ସୁବିଧାର ସୁଯୋଗ ନେଇଥାନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ବର୍ତମାନ ଏହି ସୁବିଧା ଏକ ସୀମିତ ସମୟ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ | ଗତ ବର୍ଷ ଆରବିଆଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କ କାରବାର ପାଇଁ ସମୟ ୪:୩୦ ରୁ ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସର୍ବଶେଷ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ, ଏହି ସୁବିଧା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ | ଏହାର ଅର୍ଥ ଆପଣ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ RTGS ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିପାରିବେ | ତେବେ, ଏହି ସୁବିଧା ଡିସେମ୍ବରରୁ ଲାଗୁ ହେବ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ, ଆରବିଆଇ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ନ୍ୟାସନାଲ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଫଣ୍ଡ ଟ୍ରାନ୍ସଫର NEFT ସୁବିଧା ଲାଗୁ କରିଥିଲେ | NEFT ମଧ୍ୟ ଦେୟର ଏକ ପଦ୍ଧତି, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଟଙ୍କା ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରକ୍ରିୟା କିଛି ସମୟ ପରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ |

Comments are closed.