ଜାଣନ୍ତୁ ମିନି ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ କୁହାଯାଉଥିବା ଦୁନିଆର ଏହି ଅନନ୍ୟ ଦେଶ ବିଷୟରେ: ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି ଲୋକ

ଦୁନିଆର ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶରେ ଭାରତୀୟମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣରେ ବାସ କରନ୍ତି | ଏପରି କିଛି ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କର ଜନସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ | ଯଦି ଆମେ ଏହିପରି ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ‘ମିନି ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ’ ବୋଲି କହିଥାଉ, ତେବେ ଏହା ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ। ଦକ୍ଷିଣ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ମେଲାନେସିଆରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଦ୍ୱୀପ ଦେଶ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରାୟ ୩୭ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ସେମାନେ ଏହି ଦେଶରେ ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ଧରି ରହିଆସୁଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ହିନ୍ଦୀ ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ଭାଷାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୋଇଛି ।

ଏହି ଦେଶର ନାମ ହେଉଛି ଫିଜି | ଏଠାରେ ପ୍ରଚୁର ଜଙ୍ଗଲ, ଖଣିଜ ଏବଂ ଜଳ ଉତ୍ସ ଅଛି | ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଫିଜି ସବୁଠାରୁ ଉନ୍ନତ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହେବାର ଏହି କାରଣ | ଏଠାରେ ବୈଦେଶିକ ବିନିମୟର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଉତ୍ସ ହେଉଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏବଂ ଚିନି ରପ୍ତାନି | ଫିଜି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଏହାର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ହେତୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏଠାକୁ ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି |

୧୮୭୪ ମସିହାରେ ବ୍ରିଟେନ ଏହାକୁ ନିଜ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ନେଇ ଏକ ଉପନିବେଶ କରିଦେଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେ ହଜାର ହଜାର ଭାରତୀୟ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ଚୁକ୍ତିରେ ଆଖୁ କ୍ଷେତରେ କାମ କରିବାକୁ ଆଣିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଥିଲେ ଯେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେବା ପରେ ସେମାନେ ଯାଇପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଯଦି ସେମାନେ ଆଉ ପାଂଚ ବର୍ଷ କାମ କରନ୍ତି, ତେବେ ବ୍ରିଟିଶ ଜାହାଜ ସେମାନଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ପରିବହନ କରି ନେଇଯିବ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଧିକାଂଶ ଶ୍ରମିକ କାମ କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ଭାବିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପରେ ସେମାନେ ଭାରତକୁ ଫେରି ପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ଫିଜି ମଧ୍ୟରେ ରହିଯାଇଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ, ୧୯୨୦ ଏବଂ ୧୯୩୦ ଦଶକରେ ହଜାର ହଜାର ଭାରତୀୟ ଆସି ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବରେ ଏଠାରେ ବସବାସ କଲେ |

ଫିଜି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ସମୁଦାୟ ୩୨୨ ଦ୍ୱୀପ ଅଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୦୬ ଟି ଦ୍ୱୀପରେ ଲୋକମାନେ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ ବାସ କରନ୍ତି | ଏଠାରେ ଥିବା ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ ଦ୍ୱୀପ ହେଉଛି ଭିଟି ଲେଭୁ ଏବଂ ଭାନୁଆ ଲେଭୁ, ଯେଉଁଠି ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୮୭% ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି | ଫିଜିର ଅଧିକାଂଶ ଦ୍ୱୀପ ୧୫୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦ୍ଗୀରଣ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା | ତଥାପି ଅନେକ ଦ୍ୱୀପ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦ୍ଗୀରଣ ପ୍ରାୟତଃ ଘଟେ |

ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଦେଶରେ ଅନେକ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଅଛି | ଏଠାରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ମନ୍ଦିର ନାଦି ସହରରେ ଅବସ୍ଥିତ, ଯାହା ଶ୍ରୀ ଶିବ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଫିଜିରେ ରହୁଥିବା ହିନ୍ଦୁମାନେ ରାମନବମି, ହୋଲି ଏବଂ ଦିୱାଲୀ ପରି ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ପର୍ବ ପାଳନ କରନ୍ତି।

ଏଠାରେ ଥିବା ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଖନନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକ ଫିଜିରେ ରହୁଥିଲେ। ତଥାପି, ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସୂଚନା ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ | କୁହାଯାଏ ଯେ ପ୍ରାଚୀନ ଫିଜିରେ ରହୁଥିବା ଆଦିବାସୀମାନେ ନରଭକ୍ଷୀ (କ୍ୟାନିବଲ୍) ଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ, ସେମାନେ କେବଳ ଯୁଦ୍ଧରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମାଂସ ଖାଉଥିଲେ, ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କର ନୁହେଁ |

Comments are closed.