ଏହି ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଶ୍ମଶାନରେ ପାଳନ କରନ୍ତି ନୂଆ ବର୍ଷ , ଏହାର କାରଣ ଜାଣି ଆପଣ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

ଚିଲି ଦୁନିଆର ଏଭଳି ଏକ ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ନିଜ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ନୂତନ ବର୍ଷ ପାଳନ କରନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଆଉ ଏହି ଦୁନିଆରେ ନାହାଁନ୍ତି | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ନୂତନ ବର୍ଷକୁ ବିଦାୟ ଦେବା ଏବଂ ନୂତନ ବର୍ଷକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ପାଇଁ କବରକୁ ଫେରିଆସନ୍ତି | ଏହି ଦିନ ଲୋକମାନେ କେବଳ ନିଜ ଘରକୁ ସଜାଇ ନଥାନ୍ତି, ଶ୍ମଶାନକୁ ମଧ୍ୟ ସଜାଯାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ନୂତନ ବର୍ଷକୁ ଆତସବାଜି ସହିତ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଏ |

ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପୂର୍ବପୁରୁଷଙ୍କ କବରକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଜାନ୍ତି ଏବଂ ଶଯ୍ୟା ତିଆରି କରି ସେଠାରେ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି | ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଯେ ଚିଲି ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ସହରଗୁଡ଼ିକ ସଜାଯାଏ, ଏହା ସହିତ ଶ୍ମଶାନଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ଆଲୋକିତ କରାଯାଏ | ଶ୍ମଶାନରେ ଏଠାକାର ଲୋକମାନେ କେବଳ ନୂଆ ବର୍ଷରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳନ୍ତି |

ଏଠାକାର ଲୋକମାନେ ପୁରୁଣା ବର୍ଷକୁ ବିଦାୟ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ନୂତନ ବର୍ଷକୁ ସମାଧିସ୍ଥଳରେ ସ୍ୱାଗତ କରନ୍ତି | ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଯେ ଯଦିଓ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଏହି ଦୁନିଆରେ ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ନୂତନ ବର୍ଷ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଏ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ବର୍ଷସାରା ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଆସିବ |

ନୂଆ ବର୍ଷର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ, ଏଠାରେ ଲୋକମାନେ ଏକ ଚାମଚରେ ଡାଲି ରଖନ୍ତି | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏପରି କରିବା ଆଗାମୀ ନୂଆ ବର୍ଷରେ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ | ନୂଆ ବର୍ଷରେ ଜୋତା ତଳେ ଟଙ୍କା ରଖିବା ପାଇଁ ଏହି ଦେଶରେ ଏକ ପ୍ରଥା ମଧ୍ୟ ଅଛି |

Comments are closed.