ଭାରତ ଓ ଜାପାନ ମଧ୍ୟରେ ଐତିହାସିକ ଚୁକ୍ତି, ଏବେ ଆହୁରି ବଢ଼ିଯିବ ଚୀନର ସମସ୍ୟା

0

ଭାରତ ଏବଂ ଜାପାନ ଏପରି ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଚୀନକୁ ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ଲାଗିପାରେ। କାରଣ ଏହି ଚୁକ୍ତି ପରେ ଚୀନ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଥର ଚିନ୍ତା କରିବ | ଭାରତ ଏବଂ ଜାପାନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଚୁକ୍ତି ସାମରିକ ବାହିନୀର ଯୋଗାଣ ଏବଂ ସେବା ଆଦାନପ୍ରଦାନ ବିଷୟରେ | ଅର୍ଥାତ୍ ଯୁଦ୍ଧ ହେଲେ ଭାରତ ଏବଂ ଜାପାନ ପରସ୍ପରକୁ ସାମରିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଅତୀତରେ ଭାରତ ଆମେରିକା, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ସିଙ୍ଗାପୁର ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହିତ ଏଭଳି ଚୁକ୍ତି କରିଛି ।

ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ସପୋର୍ଟ ଆରେଞ୍ଜମେଣ୍ଟ (ଏମଏଲଏସଏ) କୁ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ଅଜୟ କୁମାର ଏବଂ ଜାପାନର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ସୁଜୁକି ସତୋଶି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୬ରେ, ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ଯେଉଁ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି, ତାହା ହେଉଛି ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ମେମୋରେଣ୍ଡମ୍ ଅଫ୍ ଏଗ୍ରିମେଂଟ (LEMOA) | ଏହି ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଆମେରିକାର ସାମରିକ ବେସ ଜିବୁଟି, ଡିଏଗୋ ଗାରସିଆ, ଗୁଆମ ଏବଂ ସୁବିକରେ ଭାରତକୁ ଇନ୍ଧନ ଏବଂ ଚଳପ୍ରଚଳ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ଏଲଏସିରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଚୀନ୍ ଅବରୋଧକୁ ଆହୁରି ତୀବ୍ର କରିଛି। ଭାରତ ଏବଂ ଜାପାନ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଐତିହାସିକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି | ଚୁକ୍ତିନାମା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଜାପାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସିଞ୍ଜୋ ଆବେଙ୍କ ସହ ଫୋନରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତି ପାଇଁ ଉଭୟ ମୋଦି ଏବଂ ଆବେ ପରସ୍ପରକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ।

ଜାପାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଚୁକ୍ତି ଦୁଇ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ। ଆଶା କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଚୁକ୍ତି ଜାପାନ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ସେବାଗୁଡିକର ସୁଗମ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଆଦାନ ପ୍ରଦାନକୁ ସହଜ କରିବ। ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ଜାପାନର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ପାରସ୍ପରିକ ସହଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରଣନୈତିକ ତଥା ବିଶ୍ୱ ଭାଗିଦାରୀ ଅଧୀନରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.