ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି: ଏହି କଥାଗୁଡ଼ିକର ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଦ୍ବାରା ବଢ଼ିଥାଏ ଅର୍ଥ, ରହିନଥାଏ ଅଭାବ

0

ଜଣେ ଦକ୍ଷ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଟଙ୍କା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନେକ ନୀତି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା କଷ୍ଟକର, ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା କଷ୍ଟକର | ସଠିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସର୍ବଦା ସଚେତନ ଭାବରେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ରହିଥାଏ | ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର ବ୍ୟତୀତ ସଞ୍ଚୟ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ |

-ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଟଙ୍କା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ବଡ଼ ବନ୍ଧୁ। ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ବ୍ୟତୀତ,ଏହାର ସଠିକ୍ ବ୍ୟବହାର ଜାଣିବା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଭାବିଚିନ୍ତି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ରହେନାହିଁ |
-ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧନ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢ଼ାଇଥାଏ | କେବଳ ଆବଶ୍ୟକତା ଆଧାରରେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ସହିତ, ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଛୋଟ ବିନିଯୋଗ କରି ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପାରିବ |
-ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ମନ୍ଦିରରେ ଟଙ୍କା ଦେବା ଦ୍ବାରା ଇଶ୍ୱରଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହ ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଢ଼ କରିଥାଏ। ଏହା ସହିତ, ସମୟ ସମୟରେ ମନ୍ଦିରରେ ଟଙ୍କା ଦେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଘରେ କଦାପି ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା ଆସେନାହିଁ |

-ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ସ୍ୱାର୍ଥପର ଏବଂ ଲୋଭୀ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଲକ୍ଷ୍ମୀ, ଧନର ଦେବୀ, ସ୍ୱାର୍ଥପର ଏବଂ ଲୋଭୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି, ତେଣୁ ଧନ ମାମଲାରେ ଲୋଭ ଏବଂ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ କେବେବି ମନରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ |

– ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିରେ କହିଛି ଯେ ଗରିବ ଏବଂ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଧନ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିଚାଲିଥାଏ। ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସବୁବେଳେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରୁହନ୍ତି |
-ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆୟ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ। ତେଣୁ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ସହିତ ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରିବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |
-ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସୁରକ୍ଷା, ଦାନ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟରେ ବିନିଯୋଗ ଭାବରେ ଅର୍ଥର ବ୍ୟବହାର ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଟଙ୍କା ବଢ଼ାଇଥାଏ।
-ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ସର୍ବଦା ସଚ୍ଚୋଟତା ଏବଂ ପରିଶ୍ରମ ସହିତ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ଉଚିତ୍ | ଭୁଲ କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଅର୍ଜିତ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଅପଚୟ ଦ୍ୱାରା ଅର୍ଥ ସଞ୍ଚୟ ହୁଏ ନାହିଁ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.