ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଧୋନିଙ୍କୁ ଦଳର ମେଣ୍ଟର ରଖିବା ପଛର କାରଣ କହିଲେ ଗାଙ୍ଗୁଲୀ

ବିସିସିଆଇ ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଚାରି ବର୍ଷ ପରେ ଅଶ୍ୱିନଙ୍କ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଫେରିବା ଶିଖର ଧାୱନ ଏବଂ ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କୁ ୧୫ ଜଣିଆ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ନ ମିଳିବା ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଏମଏସ ଧୋନି ଭାରତର ବିଶ୍ୱକପ ଦଳର ପରାମର୍ଶଦାତା ଭାବେ ଦଳକୁ କମବ୍ୟାକ୍ କରିଛନ୍ତି ।

ମାହି ଦଳରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ସମୋଲାଚନାର ପାହାଡ ଗଦାହୋଇଯାଇଛି । ଏପରିକି ଦୁଇଟି ଦଳରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଧୋନିଙ୍କୁ କାହିଁକି ଜଣେ ମେଣ୍ଟର କରାଯାଇଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଅବସର ନେବା ପରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସହିତ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି ।

ସେ ଗତ ବର୍ଷ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ସହିତ ବିଦାୟ ନେଇଥିଲେ । ସେ ୨୦୧୯ କ୍ରିକେଟ୍ ବିଶ୍ୱକପ୍ ସମୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ସେମିଫାଇନାଲରେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ । ଧୋନିଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱକପ ଦଳର ପରାମର୍ଶଦାତା କରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକାଂଶ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଉଛି । ଏଥିସହ ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନର ବିସିସିଆଇ ସଭାପତି ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଧୋନିଙ୍କ ଦଳର ପରାମର୍ଶଦାତାଙ୍କୁ କାହିଁକି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ତାହା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କେବଳ ବିଶ୍ୱକପରେ ଦଳକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା, ମାହିଙ୍କ ଟି -20 ରେକର୍ଡ ଭାରତ ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ । ତାଙ୍କର ଚିନ୍ତାଧାର ଦଳ ପାଇଁ ବେଶ୍ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ବହୁ ଆଲୋଚନା ପରେ ଧୋନିଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି । ଆମେ ୨୦୧୩ ପରଠାରୁ ଆଇସିସି ଟ୍ରଫି ଜିତି ନାହୁଁ । ପ୍ରାୟ ଆଠ ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତ ଯେତେ ଆଇସିସି ଟ୍ରଫି ଜିତିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହିଁ ।

ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୨୦୧୩ ରେ ଆଇସିସି ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ଜିତିଥିଲା । ଏହା ପରେ ଧୋନି ୨୦ ଓଭର ବିଶ୍ୱକପ, ୫୦ ଓଭର ବିଶ୍ୱକପ ଏବଂ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ଜିତିବାରେ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଅଧିନାୟକ ହୋଇଥିଲେ । ଗାଙ୍ଗୁଲି ଧୋନିଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ଷ୍ଟିଭ୍ ୱାଭଙ୍କ ସହ ସମାନ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାହିଙ୍କ ବିପୁଳ କ୍ରିକେଟ୍ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞତା ଦଳକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ସେନେଇେ ଭେଟେରାନମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ସବୁବେଳେ ବଡ ଦଳ ପାଇଁ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

Comments are closed.