ଜାଣନ୍ତୁ ଡେଥ ଭ୍ୟାଲିର କାହାଣୀ: ଯେଉଁଠାରେ ଆପେ ଆପେ ଗତି କରେ ପଥର

ଆମେରିକାର କାଲିଫର୍ନିଆର ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନରହିଛି, ଯାହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏଠାରେ ତାପମାତ୍ରା ଏତେ ଅଧିକ ଯେ କାହାର ଚର୍ମ ମଧ୍ୟ ଜଳିପାରେ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେରିକାର ଡେଥ୍ ଭ୍ୟାଲି ବିଷୟରେ କହିବୁ |

ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନରେ ଭାରୀ ପଥରଗୁଡ଼ିକ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଶହ ଶହ ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗତି କରେ | ତେବେ, ଏହି ପଥରଗୁଡିକ କିପରି ଗତି କରିପାରୁଛନ୍ତି? ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଏହା ବିଷୟରେ ଅନେକ ଗବେଷଣା କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ରହସ୍ୟ ସମାଧାନ ହୋଇପାରିନାହିଁ | ଏହି କାରଣରୁ ଦେଶ ଏବଂ ବିଦେଶରୁ ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏହି ସ୍ଥାନ ଦେଖିବାକୁ ଆସନ୍ତି | ଏହି ସ୍ଥାନଟି କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆର ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବରେ ଅବସ୍ଥିତ ନେଭାଡା ରାଜ୍ୟ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ, , ଯାହା ୨୨୫ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିଛି |

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପଥର ଗତି କରୁଥିବା କେହି ଦେଖି ନାହାଁନ୍ତି | ଏହି ପଥରଗୁଡିକ ସ୍ଲାଇଡ୍ କରିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ପଛରେ ଏକ ଲମ୍ବା ଲାଇନ ଛାଡିଦିଅନ୍ତି | ରେଖାଗୁଡ଼ିକର ଚିହ୍ନଗୁଡ଼ିକ ଏହି ପଥରଗୁଡ଼ିକର ସ୍ଲାଇଡିଂ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ | ଏହା ମୃତ୍ୟୁ ଉପତ୍ୟକା ବା ଡେଥ ଭ୍ୟାଲି ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା |

ପଥର ଗତି କରିବା ବିଷୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଥିଓରୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ରହସ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ୧୯୭୨ ମସିହାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ଏକ ଦଳ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଥିଲେ | ସେ ପ୍ରାୟ ୭ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ପଥର ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ, ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ୩୧୭ କିଲୋଗ୍ରାମର ଏକ ପଥର ଉପରେ ବିଶେଷ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ | ଯଦିଓ, ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ, ସେହି ପଥରଟି ନିଜ ସ୍ଥାନରୁ ଆଦୌ ଗତି କରିନଥିଲା |

କିଛି ବର୍ଷ ପରେ, ସେହି ପଥର ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପୁଣି ଥରେ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ, ତା’ପରେ ସେମାନେ ସେହି ପଥରକୁ ପ୍ରାୟ ୧ କିଲୋମିଟର ଦୂରତାରେ ପାଇଲେ | ଏହା ଦେଖିବା ପରେ ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ | ଅନ୍ୟ ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରବଳ ପବନ ହେତୁ ଏହି ପଥରଗୁଡ଼ିକ ଗତି କରନ୍ତି | ଯଦିଓ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହି ପଥରଗୁଡିକ ଖସିଯିବାର କାରଣ ବିଷୟରେ ସହମତ ନୁହଁନ୍ତି |

କିଛି ଲୋକ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଅଲୌକିକ ଶକ୍ତି ଏହି ପଥରଗୁଡ଼ିକୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରନ୍ତି | ସ୍ପେନର କମ୍ପ୍ଲୁଟେନ୍ସ ୟୁନିଭରସିଟିର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଠାର ମାଟିରେ ଥିବା ମାଇକ୍ରୋବସ୍ କାରଣରୁ ଏହା ଘଟିଥାଏ। ମାଇକ୍ରୋବସ୍ ହେତୁ ମାଟି ଚିକ୍କଣ ହୋଇଯାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ପଥରଗୁଡ଼ିକ ମାଟି ଉପରେ ଖସିଯାଏ | ତେବେ ପଥରର ରହସ୍ୟମୟ ଭାବେ ଖସିବାର କାରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଠୋସ୍ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ମିଳିପାରି ନାହିଁ।

Comments are closed.