ଆଂଟିଅକ୍ସିଡାଂଟ ଓ ପୋଷକତତ୍ବରେ ଭରପୁର ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗ ସ୍କିନ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ ଲାଭକାରୀ, ଏଭଳି କରନ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର

ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗ ଏହାର ପୁଷ୍ଟିକର ଗୁଣ ପାଇଁ ବେଶ ଜଣାଶୁଣା ଏବଂ ଏନର୍ଜି ରିଷ୍ଟୋର, ଜୀବନକ୍ଷମତା ବଢ଼ାଇବା ଏବଂ ରକ୍ତ ଗୁଣବତାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଦକ୍ଷତା ଥିବା ଉଦ୍ଭିଦ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ | ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗ, ଭିଟାମିନ୍ କେ, ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ଫୋଲେଟ୍ ର ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଉତ୍ସ ହେବା ସହିତ ମାଙ୍ଗାନିଜ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ଆଇରନ୍ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ B2 ର ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ ଅଟେ |

ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ହିତକର ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଏହା ଜାଣିନାହାଁନ୍ତି ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗ ତ୍ୱଚାକୁ ଉଜ୍ୱଳ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ପାଳଙ୍ଗରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ସି, ଏବଂ କେ ରହିଥାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ଏହାର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ବଢ଼ାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ଦାଗ କିମ୍ବା ସନ ଡ୍ୟାମେଜରୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରାକୃତିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଦୃଢ଼ କରିଥାଏ |

ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ଯୁବା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଏବଂ ଅଧିକ ହାଇଡ୍ରେଟେଡ୍ ଦେଖାଯିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିଥାଏ ଏବଂ ହାଇପରପିଗମେଣ୍ଟେସନରୁ ଦୂରେଇ ଥାଏ । ସମାନ ସମୟରେ, ଭିଟାମିନ୍ କେ ଦାଗ ଏବଂ କଳା ଦାଗକୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପାଳଙ୍ଗରେ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ ଫେସପ୍ୟାକ୍ ।

ସାମଗ୍ରୀ :ପାଳଙ୍ଗର କିଛି ପତ୍ର, ଗୋଲାପ ଜଳ-୧ ଚାମଚ ଓ ଦହି-୨ ରୁ ୩ ଚାମଚ

ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରଣାଳୀ :

ପାଳଙ୍ଗର ପତ୍ରକୁ ଭଲଭାବରେ ଧୋଇ ତାହାର ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ସେଥିରେ ଦହି ଏବଂ ଗୋଲାପ ଜଳ ମିଶ୍ରଣ କରନ୍ତୁ । ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ ଆପଣଙ୍କ ପାଳଙ୍ଗ ଫେସପ୍ୟାକ୍ ।

କେମିତି କରିବେ ବ୍ୟବହାର :

ପ୍ରଥମେ ନିଜର ମୁହଁକୁ ଭଲଭାବରେ ଧୋଇ ସଫା କରନ୍ତୁ । ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ଫେସପ୍ୟାକ୍ କୁ ମୁହଁ ଏବଂ ବେକରେ ଲଗାଇ ୧୫ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖନ୍ତୁ । ଫେସପ୍ୟାକ୍ ଶୁଖିଗଲା ପରେ ସଫା ପାଣିରେ ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ । ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇଥର ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମୁଖ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

ଗ୍ଲୋଇଙ୍ଗ ସ୍କିଂନ ଫେସ ପ୍ୟାକ୍ :

ସାମଗ୍ରୀ :ପାଳଙ୍ଗର କିଛି ପତ୍ର, କ୍ଷୀର- ୨ ରୁ ୩ ଚାମଚ, ମହୁ- ୧ ଚାମଚ ଓ ବେସନ- ୧ ରୁ ୨ ଚାମଚ

ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରଣାଳୀ :

ପାଳଙ୍ଗର ପତ୍ରକୁ ଭଲଭାବରେ ଧୋଇ ତାହାର ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ । ସେଥିରେ ଖିର, ମହୁ ଏବଂ ବେସନ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶ୍ରଣ କରନ୍ତୁ ।

ପ୍ରଥମେ ନିଜର ମୁହଁକୁ ଭଲଭାବରେ ଧୋଇ ସଫା କରନ୍ତୁ । ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ଫେସପ୍ୟାକ୍ କୁ ମୁହଁ ଏବଂ ବେକରେ ଲଗାଇ ୨୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖନ୍ତୁ । ଫେସପ୍ୟାକ୍ ଶୁଖିଗଲା ପରେ ସଫା ପାଣିରେ ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ । ସପ୍ତାହରେ ଗୋଟିଏ ଥର ପାଳଙ୍ଗର ଫେସପ୍ୟାକ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

Comments are closed.