ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଦିଆଯିବ କରୋନା ଟିକା: ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍

ଭାରତରେ କରୋନା ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଖବର ଅଛି | ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଟୀକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କହିଛି ଯେ ଏହା ଭାରତରେ ପ୍ରଥମେ ଟୀକା ଦେବା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି | ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଏହି କମ୍ପାନୀ କେବଳ ଭାରତର ଅଟେ ଏବଂ ଦୁନିଆର ସର୍ବାଧିକ ଟିକା ଏଠାରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହୁଏ |

ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ – SII ର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଆଦର ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମେ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା ଟିକା ଦେବା ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀର ଲକ୍ଷ। ଏହା ପରେ ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଯୋଗାଣ କରାଯିବ | ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଭାରତରେ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀର ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛି |

ଆଦର ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦାୟିତ୍ବ ହେଉଛି ପ୍ରଥମେ ଆମ ଦେଶ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା। ଏହା ପରେ ଆମେ କୋଭ୍ୟାକ୍ସ ସୁବିଧାକୁ ଯିବା, ତା’ପରେ ଅନ୍ୟ ଚୁକ୍ତିନାମା ଏବଂ କାରବାର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା | ସେଥିପାଇଁ ମୋର ପ୍ରାଥମିକତା ତାଲିକାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଭାରତର ଲୋକମାନେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। କୋଭାକ୍ସ ସୁବିଧା ବିଶ୍ବର ଗରିବ ଦେଶ ପାଇଁ ଟିକା ଯୋଗାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଉଛି।

ଆଦର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟିକା କିଣିବା ପାଇଁ ଆମେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସହ କଥା ହେଉଛୁ। ୨୦୨୧ ର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟୋମାସିକ ସୁଦ୍ଧା SII ରେ ଏତେ ଟିକା ରହିଥିବ ଯେ ଏହା ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଏହି ଟିକା ବିକ୍ରି କରିପାରିବ | ଡ୍ରଗ୍ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା ଷଧ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଦାବି କରିଛି ଯେ କରୋନାକୁ ରୋକିବାରେ ଏହାର ଟିକା ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ।

ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଟିକା ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା, ନିରାପଦ ଏବଂ ଦକ୍ଷ ଟିକା। ଏହାର ଶସ୍ତା ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ସୁଗମ ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନୀତି ଅଛି ବୋଲି କମ୍ପାନୀ କହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଏବଂ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା ବର୍ଷ ଶେଷରେ ସରକାରଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଟୀକାକରଣର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ନିବେଦନ କରିବେ।

Comments are closed.